• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Mikulec vyzýva zneužívateľov Lučanského smrti, aby sa ospravedlnili a nevyvolávali v ľuďoch neistoty

Mikulec vyzýva zneužívateľov Lučanského smrti, aby sa ospravedlnili a nevyvolávali v ľuďoch neistoty

Ak sa politici a mnohí ďalší neospravedlnia za svoje výroky, potvrdia, že im išlo len o seba a vlastný prospech, tvrdí Mikulec.

25.11.2022 (Webnoviny.sk) - Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) vyzýva všetkých, ktorí zneužívali smrť generála Milana Lučanského, aby sa ospravedlnili. Uviedol to na svojej sociálnej sieti.

Vyvolávajú v ľuďoch neistotu

Je mi ľúto smrti generála Lučanského a je mi ľúto všetkých výrokov politikov a mnohých ďalších, ktorí jeho smrť zneužívali na svoje osobné účely, na zviditeľnenie sa a na to, aby vyvolávali v ľuďoch neistotu a vnášali do spoločnosti nenávisť a nepravdu," uviedol Mikulec s tým, že týmto vyzýva všetkých, ktorí takto robili, aby sa ospravedlnili všetkým slušným vyšetrovateľom, príslušníkom Zboru väzenskej justičnej stráže a súdnym lekárom, ktorí od začiatku hovorili fakty.

Vylúčili cudzie zavinenie

Faktom bolo už od začiatku, že generál Lučanský spáchal samovraždu. Ak sa títo ľudia neospravedlnia, len potvrdzujú to, že im nikdy nešlo o dobro, o ľudí, o pravdu a nikdy im nešlo o nič iné len o seba a o svoj vlastný prospech," uzavrel minister vnútra.

Krajská prokuratúra v Prešove v piatok vylúčila v prípade smrti bývalého prezidenta Policajného zboru Milan Lučanského cudzie zavinenie. Vyplýva to z rozsiahleho vyšetrovania prípadu. Na piatkovom tlačovom brífingu v Prešove to uviedol prešovský krajský prokurátor Pavol Matija.

Milan Lučanský spáchal samovraždu, vyšetrovanie cudzie zavinenie vylúčilo

Krajská prokuratúra v Prešove vylúčila v prípade smrti bývalého prezidenta Policajného zboru Milan Lučanského cudzie zavinenie. Vyplýva to z rozsiahleho vyšetrovania prípadu. Na piatkovom tlačovom brífingu v Prešove to uviedol prešovský krajský prokurátor Pavol Matija.

Ako informoval, prokurátor zamietol sťažnosti splnomocnencov poškodených proti uzneseniu Úradu inšpekčnej služby k zastaveniu stíhania v predmetnej trestnej veci.

Trestné stíhanie bolo vedené pre podozrenie zo spáchania trestného činu v súvislosti so zranením Lučanského z 29. decembra 2020 v prešovskej väznici, na následky ktorých o deň neskôr zomrel a takisto zo dňa 9. decembra, po ktorých podstúpil operáciu zraneného oka v ružomberskej nemocnici.

Skutok sa nestal

Stíhanie sa týkalo podozrenia zo zločinu ublíženia na zdraví, obzvlášť závažného zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

„Trestné stíhanie vyšetrovateľ zastavil. V tomto kontexte sa skutok stal, nie je však trestným činom a nie je dôvod na podstúpenie veci. Zjednodušene povedané, nastal následok, konštatované zranenia, bolo ale vylúčené cudzie zavinenie,“ skonštatoval Matija s tým, že vydaním rozhodnutia sa vec stala právoplatnou.

Orgány činné v trestnom konaní podľa neho tiež preverovali podozrenie zo spáchania trestnej činnosti príslušníkmi Ústavu na výkon väzby a trestu v súvislosti s porušením dozorovej služby. V tomto prípade bolo trestné stíhanie zastavené. „Vyšetrovateľ a prokurátor konštatujú, že skutok sa nestal. Neboli teda zistené také skutočnosti, ktoré by oprávňovali vyvodiť trestnú zodpovednosť voči príslušníkom ústavu,“ dodal krajský prokurátor.

Trinásť znaleckých posudkov


Ako doplnil prokurátor Marek Švagerko, celkovo vykonali 87 výsluchov svedkov, tri konfrontácie medzi svedkami a štyri výsluchy znalcov. Vykonala sa rekonštrukcia oboch udalostí, dve previerky výpovedí, vyšetrovací pokus, dve obhliadky miesta činu, pri ktorom použili aj 3-D skenovacie zariadenie.

Vypočutí boli traja poškodení, obhliadnutý bol kamerový systém, z ktorého boli zadovážené záznamy. Preverovali sa aj počítačové údaje. Spolu vykonali 13 znaleckých pokusov a jedno odborné vyjadrenie.


„Výsledkom všetkých týchto vyšetrovacích úkonov bolo zhromaždenie dôkazového materiálu o obsahu desiatich zväzkov vyšetrovacieho spisu s počtom 2 885 strán. Na základe takto vykonaného vyšetrovania vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie uznesením, v ktorom podrobne uviedol všetky vykonané dôkazy, zistenia z nich vyplývajúce, ako aj úvahy, ktorými sa riadil pri ich hodnotení a právnom posúdení,“ vysvetlil Švagerko.

Objektívne vyšetrené okolnosti

Rozhodnutie vyšetrovateľa má 283 strán. Prokurátor následne rozhodol o sťažnosti 52-stranovým rozhodnutím. Všetky dôkazy podľa Matiju potvrdzujú, že Lučanský bol v čase tragickej udalosti v cele sám a žiadna osoba do cely počas dňa nevstúpila. Počas večere bol nažive a pozeral televízor.


Keďže večeru neprevzal, po otvorení cely ho dozorcovia našli s bundou okolo krku s rukami nad hlavou. Podľa súdnych posudkov a pitevného nálezu sa bývalý policajný prezident udusil obesením. Aj pri predchádzajúcom zranení oka dôkazy vylúčili cudzie zavinenie.


„Urobili sme všetko pre to, aby boli objektívne vyšetrené okolnosti tejto tragickej udalosti, aby tu nevznikali zbytočné otázniky a nebola táto téma zneužívaná na politický boj. Garantujem, že vyšetrovanie bolo vedené nestranne a bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov,“ skonštatoval Matija.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie