• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

MHD Bratislava od augusta s viacerými zmenami, dostupnejšia bude Hlavná stanica aj Nemocnica Bory

MHD Bratislava od augusta s viacerými zmenami, dostupnejšia bude Hlavná stanica aj Nemocnica Bory

Od augusta bude západná časť Bratislavy rýchlejšie a častejšie poprepájaná a spojená s rozvíjajúcou sa zónou Bory.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) pripravuje od 5. augusta viaceré zmeny v mestskej hromadnej doprave (MHD). Informuje o tom hovorca DPB Martin Chlebovec.

Mestské časti Ružinov, Dúbravka, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica a Lamač čakajú lokálne zmeny v trasovaní a cestovných poriadkoch niektorých liniek.

„DPB nimi zefektívni cestovanie napríklad prispôsobením počtu spojov podľa ich vyťaženosti,“ uviedol hovorca.

Zmeny prispôsobia rozpočtu

Linky, ktoré využíva veľký počet cestujúcich, budú posilnené. „Aby však tieto vylepšenia mohli byť realizované v rámci rozpočtu DPB, ktorý má isté obmedzenia, tak zároveň trasy s nízkym počtom cestujúcich budú upravené, prípadne nahradené novými spojeniami,“ doplnil Chlebovec.

Minimalizujú sa tiež súbehy liniek obsluhujúcich rovnaké oblasti. „Mestské časti však po zmenách získajú garanciu nosných liniek, teda takých, ktorých vysoká frekvencia spojov poskytuje komfortné spojenie s centrom mesta,“ dodal.

Ekologické hybridné trolejbusy

Takéto linky sú rozpoznateľné číslom s farebným podkladom. Cestujúci z Ružinova získajú lepšie intervaly najvyužívanejších liniek 61, 63 a 96.

„Nákupná zóna na Ivanskej ceste a Galvaniho ulica bude kvalitnejšie dopravne obslúžená a linka 61 po novom prepojí Trnávku s Hlavnou stanicou,“ poznamenal hovorca a s tým, že po jej presmerovaní cez Bulharskú ulicu bude pripravená na transformáciu z autobusov na ekologické hybridné trolejbusy.


Z oblasti okolo Martinského cintorína budú lepšie dostupné západné časti mesta.


Nezabudli ani na novú nemocnicu

Od augusta bude západná časť Bratislavy rýchlejšie a častejšie poprepájaná a spojená s rozvíjajúcou sa zónou Bory. „Práve tá získa vďaka novej trase a posilnenému intervalu linky 30 dopravnú obsluhu novej nemocnice,“ priblížil Chlebovec s tým, že k Nemocnici Bory bude možné prestúpiť z nosných liniek 4 a 21.


Linka 37 sa stane rovnako nosnou, teda intervalovo posilnenou a v úseku Most SNP – Vrančovičova nahradí doterajšiu trasu linky 30, v úseku Krematórium – Záhorská Bystrica zase linku 36. Sídlisko Strmé Vŕšky bude častejšie obsluhované linkou 36 so zmenenou trasou.


Zmeny všetkých dotknutých liniek MHD v týchto mestských častiach budú dostupné s odporúčaniami optimálnych spojení na webstránke DPB – www.dpb.sk, rovnako bude podrobný rozsah zmien pre cestujúcich dostupný na všetkých zastávkach v danej lokalite.


„Aby bol prechod na nový grafikon pre cestujúcich dostatočne zrozumiteľný, v termíne od 29. júla do 11. augusta budú na významných zastávkach a prestupných uzloch menených liniek aj informátori, ktorí budú nápomocní pri vysvetľovaní nových trás či cestovných poriadkov a cestujúcim poskytnú užitočné rady a tipy,“ uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie