• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Mestá okolo talianskeho Comského jazera zasiahli silné búrky, zosuvy pôdy uväznili desiatky ľudí (foto)

Mestá okolo talianskeho Comského jazera zasiahli silné búrky, zosuvy pôdy uväznili desiatky ľudí (foto)

Poľnohospodárske združenie Coldiretti varuje, že extrémne počasie je v ostatných rokoch čoraz intenzívnejšie.

28.7.2021 (Webnoviny.sk) - Mestá okolo severotalianskeho Comského jazera v utorok po búrkach zasiahli zosuvy bahna a povodne. Talianski hasiči vykonali v oblasti viac ako 60 výjazdov. Zachránili napríklad staršiu ženu, ktorá uviazla v dome, či osobu so zdravotným postihnutím a opatrovateľa, ktorých izoloval zosuv pôdy. Mŕtvych ani zranených z oblasti nehlásia.

Extrémne počasie najhoršie zasiahlo mesto Brienno na západnom brehu jazera, kde zosuv pôdy spôsobil únik plynu a 50 ľudí uviazlo doma. V meste Cernobbio hasiči evakuovali bytový dom ohrozený povodňou.

Extrémne počasie naberá na sile

„V Taliansku čelíme následkom klimatickej zmeny s trendom tropikalizácie a násobením extrémnych udalostí,“ uviedlo vo vyhlásení poukazujúc na častejšie náhle a silné búrky, krátke a intenzívne dažde a rýchle zmeny zo slnečného počasia na búrky.

Udalosti ako záplavy a zosuvy pôdy spôsobené klimatickou zmenou podľa Coldiretti spôsobili za posledné desaťročie na poľnohospodárskej výrobe, budovách a infraštruktúre škody v odhadovanej výške 14 miliárd eur.

Búrky zasiahli Comské jazero deň po tom, čo diaľnicu pri Bologni zasiahli krúpy veľké ako tenisové loptičky a narušili dopravu. Krúpy poškodili takmer stovku áut.

Neobyčajné krupobitia

Krupobitie je v povodí rieky Pád v lete bežné, no podľa meteorológa Lucu Lombrosa, ktorý sa zhováral s denníkom il Resto di Carlino, pre silu a frekvenciu sú tieto tohtoročné javy „neobyčajné“. Coldiretti na základe svojej analýzy uvádza, že krupobitie sa toto leto objavuje jedenásťkrát za deň a tento rok zaznamenali už 386 prípadov.

Pre porovnanie, pred zhruba šiestimi rokmi sa tento počet pohyboval len v niekoľkých desiatkach, v roku 2018 to už bolo 98 a v roku 2019 až 198. Krupobitie môže vyhladiť celé polia alebo sady zeleniny a ovocia. Coldiretti pripisuje „tejto šialenej klíme“ pokles úrody broskýň a marhúľ o 40 percent a nektáriniek o 50 percent.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie