• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Matovič má v súvislosti s koronavírusom ambiciózny cieľ, Krajčí opäť nabádal ľudí k zodpovednosti

Matovič má v súvislosti s koronavírusom ambiciózny cieľ, Krajčí opäť nabádal ľudí k zodpovednosti

Výsledky antigénových testovaní by už budúci týždeň mohli byť súčasťou covidových štatistík.

16.11.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločným cieľom členov Ústredného krízového štábu SR je podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) dostať deti do škôl čo najskôr.

Aby sa mohli vrátiť po sviatku Troch kráľov, pred Vianocami by sa mal dostať priemer pozitívne testovaných na 500 denne. „Je to veľmi ambiciózny cieľ, znížiť počet pozitívnych prípadov v podstate na tretinu voči súčasnosti,“ povedal predseda vlády.

Režim pre pendlerov sa nemení

Cieľom členov krízového štábu tiež je, aby v nemocniciach nebolo viac ako tisíc pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo podozrením naň. Pred Vianocami tiež chcú docieliť menej ako 100 pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Viac o téme: Koronavírus

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) informoval, že režim pre pendlerov sa zatiaľ nemení. Nebudú tak potrebovať pri prechode hranicami negatívny test na koronavírus.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) opäť nabádal ľudí k zodpovednosti. „Podarilo sa nám zlomiť krivku, ktorá sa obrovskou kinetickou silou rútila do veľkých čísel. Pokiaľ by sme však nenastavili rozumné a zmysluplné kritériá, po chvíli by sa nám táto krivka opäť ohla a dostala by sa do podobného rastu, ako sme mali pred operáciou Spoločná zodpovednosť," uviedol Krajčí.

Masívne testovanie

Hlavný hygienik Ján Mikas naznačil, že výsledky antigénových testovaní by už budúci týždeň mohli byť súčasťou covidových štatistík.

„Väčšina regionálnych úradov verejného zdravotníctva založí odberové miesta alebo nejakým iným spôsobom sa bude podieľať na antigénovom testovaní. Pracovníci úradov budú vyhľadávať všetky kontakty osôb, ktoré budú po antigénovom testovaní pozitívne a takto sa budeme snažiť efektívne zamedziť ďalšiemu šíreniu koronavírusu na Slovensku," poznamenal Mikas.


Podľa premiéra Matoviča sa na krízovom štábe hlasovalo aj o tom, aký nástroj jeho členovia preferujú v záujme znižovania počtu pozitívnych prípadov.


„Hlasovanie dopadlo jednoznačne v prospech masívneho testovania pred uzatváraním ekonomiky a ľudí v domácom prostredí. Na krízovom štábe padlo konštatovanie, že Slovensko je dnes jedna z najslobodnejších krajín v európskom priestore," podotkol Matovič s tým, že o testovaní v pondelok telefonicky hovoril s premiérmi Maďarska a Poľska a absolvoval aj videokonferenciu s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom.

Konečná, ostro sa pustil Matovič do Sulíka a nazval ho malým nezodpovedným chlapcom

Sulík predstaví svoju domácu úlohu od Matoviča a možno preberie vedenie boja s koronavírusom


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie