• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Mali by sa učiť od Fica a na vláde nenechať nitku suchú, odkazuje politológ slabej opozícii (video)

Mali by sa učiť od Fica a na vláde nenechať nitku suchú, odkazuje politológ slabej opozícii (video)

Strane SaS sa vyčíta, že sa zaoberajú skôr budúcnosťou strany a blížiacimi eurovoľbami ako aktuálnymi politickými udalosťami.

Prekvapili ich nečakané zmeny v politike a preto nestíhajú reagovať? Na adresu opozičných parlamentných strán sa ozýva čoraz viac kritiky, že sú príliš pasívni, slabí a nedokážu primerane reagovať na kľúčovú dobu, kedy sa skladá vláda a robia sa čistky.

Nová vláda Smeru, Hlasu a SNS je len necelé dva týždne pri moci, no už stihla vykonať niekoľko expresných zmien na viacerých dôležitých postoch. Horúcimi témami boli postavenie elitných vyšetrovateľov NAKA mimo službu, okamžité odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana, odvolanie členov Súdnej rady ale aj ovládnutie výborov Národnej rady SR koaličnými stranami.

Opozícia, ktorej hlavnou úlohou by mala byť kontrola vládnej moci a poukázanie na porušenia zákonov, však ako keby zaspala a nereagovala na tieto zmeny dostatočne dôrazne.

Správanie lídra SaS je znakom amaterizmu

Strane SaS sa vyčíta, že sa zaoberajú skôr budúcnosťou strany a blížiacimi eurovoľbami ako aktuálnymi politickými udalosťami.


„To, že v tejto situácii Richard Sulík prišiel s tým, že odchádza do europarlamentu, je znakom politického amaterizmu. Touto témou totiž prekryl iné, dôležitejšie témy, ktoré opozícia mala využiť vo svoj prospech,“ myslí si politológ Tomáš Koziak.


Členovia SaS síce v pondelok zorganizovali tlačovú konferenciu, kde vyhlásili, že dnešným dňom začne naplno boj opozície, no podľa politológa je to aj tak málo. „Nestačí vyhlasovať, že teraz začína razantná opozičná politika. Tá totiž nezačína vyhlásením, ale akciou, ktorá tu chýba,“zdôraznil Koziak.
„Čo sa týka obsahu a formy razantnej opozičnej politiky nech sa idú učiť k Robertovi Ficovi, pretože ten to robil tak, že mu to prinieslo víťazstvo vo voľbách,“odkázal odborník.

Nováčikovia a tvrdý politický ring

Kritické hlasy sa ozvali aj na adresu Progresívneho Slovenska. Poslanec PS Michal Truban avizoval, že strana chce iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR na odvolanie Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) z pozície ministra vnútra. Vyhlásil to aj napriek tomu, že parlament ešte nevyslovil dôveru novej vláde.


„Väčšina opozície sa skôr hľadá a učí byť opozíciou. KDH a Progresívne Slovensko sú strany, ktoré ešte nie sú zorientované v opozičnej politike, ako sme si zvykli v minulosti keď sa v opozícii ocitol Robert Fico alebo veľmi aktívna krajná pravica,“myslí si politológ Jozef Lenč.


„Pri PS je dôležité aj to, že strana sa ani pred voľbami nejak výrazne a aktívne nezapájala do politického boja a tú agendu, ktorú presadzovali nebola opozičná. Nemajú teda vyprofilovaných ani ľudí, ktorí by to mali robiť,“ podotkol ďalej odborník s tým, že odvolávať niekoho, keď nemá ešte dôveru, je zbytočné.

Demokrati chcú využiť slabosť opozície

Volanie po akčnosti opozície, na ktoré ešte dostatočne nereflektuje SASKA, KDH ani PS, by mohla využiť strana Demokrati ako možnosť na návratu do hry, hoci sú momentálne mimo parlamentu.


Exminister obrany Jaroslav Naď už stihol na sociálnej sieti skritizovať opozičné strany za ich nečinnosti. „Parlamentná opozícia je ticho, s výnimkou OĽaNO, ktorí sa snažia byť viditeľní. Všetci ostatní však nič. Je naozaj na čase, aby sme začali do toho búchať aj my v Demokratoch,“vyhlásil Naď.


Avizoval, že na utorňajšej tlačovej konferencii strany ukážu, ako má vyzerať opozičná práca. Celú reakciu Naďa na slabú opozíciu si pozrite vo videu:


Odborník je však skeptický v súvislosti s tým, čo môže politická strana v mimoparlamentnej pozícii dosiahnuť.

„Ak by som chcel byť sarkastický, tak by som najskôr povedal, že Jaroslav Naď by mal v prvom rade začať radiť pani ministerke Černochovej, aby nerobila hanbu ako v ostatných dňoch, keďže je jej poradcom,“ vraví politológ Lenč.


„Jadrom strany Demokrati je OĽaNO a to má v sebe DNA asertívnej opozičnej politike. Chcú túto pasivitu využiť vo svoj prospech, čo je očakávateľné. Uvidíme, kto sa stane sa v opozičných rokoch najvýraznejšou tvárou Demokratov,“ uzavrel Lenč.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 29. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 29 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nenechajte sa znechutiť momentálnou situáciou a pokračujte v nasadenom tempe. Nakoniec dobre viete, že čím viac prekážok máte pred sebou, tým viac vás to priťahuje.

Býk 21.4. - 21.5.

Intrigovanie a podráždenosť v komunikácii vám nepristane. Potlačte v sebe zlosť a mlčte, inak sa nepríjemne popálite. Očakáva vás príjemné prekvapenie vo vzťahoch.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Prestanete si všímať drobné problémy a sústredíte sa na vážne kroky v oblasti vášho profesionálneho záujmu. Niekto by chcel ťažiť z vašej nevedomosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Môžete dosiahnuť veľa, ale zrieknite sa tvrdohlavosti. Snažte sa riešiť úlohy diplomaticky. Je na mieste opatrnosť pri styku s kontrolórom alebo revízorom.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie