• Dnes je: Sobota 21. decembra 2024 meniny má Bohdan

Lukašenko pozval Orbána na návštevu Bieloruska, chce s ním prediskutovať vážne veci

Lukašenko pozval Orbána na návštevu Bieloruska, chce s ním prediskutovať vážne veci

Orbánov hovorca Bertalan Havasi povedal, že premiér zváži pozvanie, keď sa vráti zo samitu Európskej únie v Bruseli.

27.10.2023 (SITA.sk) - Bieloruský autoritársky prezident Alexander Lukašenko pozval maďarského premiéra Viktora Orbána na návštevu jeho krajiny.

Pozvanie predložil počas stretnutia s maďarským ministrom zahraničia Péterom Szijjártóm, ktorý pricestoval do Bieloruska skôr počas týždňa.

Izolované Bielorusko

Lukašenko je podľa svojich slov pripravený na dialóg s európskymi krajinami a Orbána pozval, aby „prediskutovali vážne záležitosti“.

Orbánov hovorca Bertalan Havasi povedal, že premiér zváži pozvanie, keď sa vráti zo samitu Európskej únie (EÚ) v Bruseli.

Bielorusko je v podstate izolované po tom, čo sa Lukašenko v roku 2020 opäť ujal moci po voľbách, ktoré Západ označil za zmanipulované, a tvrdo potlačil masové protesty.

Izolácia krajiny sa zväčšila po tom, čo jej spojenec Rusko využilo jej územie pri spustení jeho invázie na Ukrajinu.

Normalizácia vzťahov

Lukašenko nedávno vyzval na normalizáciu vzťahov s členskými štátmi EÚ. Maďarsko je jediná krajina v eurobloku, ktorá stále vedie rozhovory s Bieloruskom, a mohlo by poslúžiť ako sprostredkovateľ medzi Minskom a Úniou.

Szijjártó pricestoval do Bieloruska už aj vo februári, pričom bol prvý vysokopostavený predstaviteľ EÚ, čo tak urobil od roku 2020.

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská skritizovala maďarského ministra za jeho dve cesty do Minsku a vyzvala EÚ, aby sprísnila sankcie voči Lukašenkovej vláde, pokiaľ budú politickí väzni, ktorých je okolo 1 500, vo väzení.

„Je v rozpore s politikou Európskej únie, keď európsky minister ide za diktátorom, ktorý je obvinený z účasti na vojnových zločinoch, únosoch ukrajinských detí, teroru voči vlastným ľuďom," povedala Cichanovská agentúre AP.

Znižovanie závislosti

Podľa politických analytikov sa Lukašenko usiluje znížiť svoju závislosť na Kremli.

„Lukašenko sa snaží nejako vyvážiť totálnu závislosť od Kremľa a využije všetky príležitosti, vrátane extravagantných vodcov Maďarska a iných západných politikov, ktorí sú pripravení rokovať s Minskom za Lukašenkových podmienok... Pre Čínu prestáva byť Bielorusko bránou do Európy a atraktívnou tranzitnou krajinou, preto sa Minsk opäť pokúša rozmraziť svoje vzťahy so Západom," skonštatoval nezávislý bieloruský politický analytik Valerij Karbalevič.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Poškodená zásielka nie je zodpovednosťou Ježiška, ale predávajúceho

poskodena zasielka nie je zodpovednostou jeziska ale predavajuceho

21.12.2024 (SITA.sk) - V rámci sviatkov preferuje čoraz viac spotrebiteľov nákup darčekov online s doručením domov. Týmto spôsobom sa však nedá úplne vyhnúť nečakaným problémom, ako sú poškodené zásielky.

Krehké predmety

Riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová radí nepreberať zásielku s poškodenou krabicou, ak obsahuje krehké predmety. Pri prevzatí balíka by mal spotrebiteľ dôkladne zdokumentovať jeho stav a v prípade potreby ihneď kontaktovať predávajúceho.

„Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing,“ dodáva Hekšová. Aj v prípade, že nepoškodený balík obsahuje poškodený tovar, je možné ho reklamovať, pretože predávajúci zodpovedá za správne zabalenie výrobku.

Poškodená zásielka

Spotrebiteľ má povinnosť reklamovať poškodenú zásielku priamo u predávajúceho, lebo práve s ním má uzatvorenú zmluvu, nie s prepravcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka.

V takom prípade je potrebné reklamáciu riešiť s doručovateľom. Spotrebiteľom sa odporúča skontrolovať zásielku hneď po jej doručení, aby sa vyhli komplikáciám pri reklamácii.

Ľudia často očakávajú, že tovar objednaný na Vianoce dorazí pred Štedrým dňom. Ak sa tak nestane, Hekšová upozorňuje, že majú možnosť odstúpenia od zmluvy.

„Ak predávajúci nedodá tovar v dohodnutom termíne, má spotrebiteľ právo stanoviť dodatočnú lehotu. Ak ani táto lehota nie je splnená, je možné odstúpiť od zmluvy,“ vysvetľuje Hekšová.

Vrátenie tovaru

Online nákupy poskytujú zákazníkom možnosť vrátiť tovar do 14 dní bez udania dôvodu. Toto právo umožňuje odstúpiť od zmluvy, napríklad ak je doručenie dlhšie, než sa očakávalo.

V období Vianoc často obchodníci garantujú doručenie tovaru do Štedrého dňa. Ak tento sľub nesplnia, ide o podstatné porušenie zmluvy.

Preťaženie doručovacích miest

Taktiež je tu riziko preťaženia doručovacích miest. Doručovacie spoločnosti sú niekedy nútené uložiť balíky na alternatívne miesta, ak je pôvodné miesto obsadené. Podľa Hekšovej je dôležité, aby nové miesto bolo podobne dostupné, čo sa týka vzdialenosti aj otváracej doby.

Problémy sa vyskytujú, keď nové miesto nie je obdobné, napríklad keď sú rozdiely v otváracej dobe alebo vzdialenosti značné. Ak sa miesto doručenia zmení na menej dostupné, môže to pre spotrebiteľov predstavovať veľké obmedzenie.

Náhradné miesto doručenia

Niektoré spoločnosti ponúkajú ľuďom možnosť vybrať si náhradné miesto doručenia, čo môže byť výhodné.

„Pre spoločnosti je odhadovanie obsadenosti doručovacích miest zložité,“ dodáva Hekšová, a preto možnosť výberu alternatívneho miesta môže zvýšiť spokojnosť spotrebiteľov. Avšak, nie všetky spoločnosti túto možnosť poskytujú a nie vždy sú v okolí dostupné alternatívne miesta.


Počasie