• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Letné prázdniny sú aj časom brigád. Čo ak zamestnávateľovi spôsobíme škodu?

Letné prázdniny sú aj časom brigád. Čo ak zamestnávateľovi spôsobíme škodu?

Poistenie sa v tomto prípade dá uzavrieť aj na dohodnutú dobu, čiže na dobu dĺžky brigády.

Leto býva každoročne časom letných brigád či krátkych pracovných zamestnaní. Študent si môže privyrobiť ako inštruktor v tábore, pomocná sila v gastroservise, pri zbere úrody, v pekárni, v konzervárňach, alebo v obchode, či na stavbe. Výpočet možností, kde si mladí hľadajú možnosť privyrobiť si počas leta, je veľa. Študenti však často zabúdajú na poistenie.

Hoci pri istých povolaniach zamestnávateľ vyžaduje mať zdravotný preukaz, pokiaľ ide o rôzne pracovné úrazy a zodpovednosť za prípadnú spôsobenú škodu, je ochrana pred rizikami podľa odborného garanta pre neživotné poistenie v spoločnosti Universal maklérsky dom Pavla Michalca na študentovi.

Pokiaľ ide študent brigádovať na Slovensku, zdravotné ošetrenie či liečbu si obvykle rieši cez svoju zdravotnú poisťovňu. „Pre prípad, ak by svojím konaním spôsobil škodu, mal by ju mať krytú poistením zodpovednosti za škody spôsobené zamestnávateľovi,“ upozorňuje Michalec.

Zodpovednosť podľa zákona

Ako pre SITA povedal riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák, škoda, za ktorú brigádnik zodpovedá, je podľa zákona vo výške jednej tretiny z dohodnutej odmeny.


„Dajme tomu, že si študent nájde brigádu v supermarkete a výška jeho mesačnej odmeny je 600 eur. V tom prípade zodpovedá za škodu vo výške 200 eur,“ vysvetlil Krajňák.


Poistenie sa v tomto prípade dá uzavrieť aj na dohodnutú dobu, čiže na dobu dĺžky brigády. Cena takéhoto poistenia je podľa Krajňáka približne 15 eur. Spoluúčasť je 10 %, minimálne 30 eur. „Z tohto pohľadu to môže byť pre študenta zaujímavé,“ myslí si Krajňák.


Treba si však uvedomiť, že sem nespadajú škody ako zodpovednosť za schodok na zverených hodnotách alebo zodpovednosť za stratu zverených predmetov. Taktiež sa tento zákon nevzťahuje na prípady, ak bola škoda spôsobená úmyselne, pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných alebo psychotropných látok. Vtedy je brigádnik zodpovedný za celú škodu.

Životné poistenie

Každá práca, pri ktorej sú prítomné zdravotné riziká, by mala byť krytá. U brigádnikov však ide o sezónnu, krátkodobú prácu a životné poistenie je dlhodobý produkt.


„Preto ak sa brigádnik rozhodne ochrániť sa životným poistením v prípade úrazu alebo iných rizík, malo by ísť o dlhodobé poistenie,“ vysvetľuje riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabó.


Životné poistenie na krátku dobu, napríklad na leto, nie je odporúčaný produkt a predovšetkým platí, že najkratšia doba životného poistenia je päť rokov.

Práca v zahraničí

O niečo zložitejšie je to pri práci brigádnika v zahraničí. „Pokiaľ vycestuje do zahraničia, potrebuje si uzatvoriť cestovné poistenie vrátane krytia zodpovednosti za škodu,“ konštatuje Michalec. Čo sa týka zodpovednosti za škody spôsobené počas pracovnej činnosti, potrebuje na to dokonca zvlášť poistenie.


Ak ho do zahraničia vysiela slovenský zamestnávateľ, mal by si toto poistenie uzatvoriť podľa Michalca na Slovensku. Ak ho bude zamestnávať zahraničná spoločnosť, je potrebné takéto poistenie uzatvoriť v krajine sídla zamestnávateľa.

Myslite aj na riziko úrazov

Riziká, najmä v prípade manuálnej práce, sa vylúčiť nedajú. V zahraničí však liečebná starostlivosť môže bez príslušného ošetrenia vyjsť veľmi draho. Spoliehať sa len na európsky preukaz poistenca nemusí stačiť.


Ten kryje len základnú zdravotnú starostlivosť V prípade úrazu alebo ochorenia v zahraničí nám poskytnú len najnutnejšie ošetrenie. „Okrem toho, musíme si vždy doplatiť to, čo si doplácajú domáci,“ upozorňuje Michalec.


Pokiaľ však máte uzatvorené poistenie liečebných nákladov v zahraničí v rámci cestovného poistenia, všetky tieto náklady uhradí vaša poisťovňa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie