• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Kuba začala s uvoľňovaním opatrení a otvorí aj hranice, postupne sa otvárajú aj hotely

Kuba začala s uvoľňovaním opatrení a otvorí aj hranice, postupne sa otvárajú aj hotely

Na Kube začína opäť fungovať verejná autobusová a vlaková doprava štátnych aj súkromných spoločností medzi hlavným mestom Havana a ostatnými provinciami.

1.11.2021 (Webnoviny.sk) - Od pondelka 1. novembra začína na Kube opäť fungovať verejná autobusová a vlaková doprava štátnych aj súkromných spoločností medzi hlavným mestom Havana a ostatnými provinciami.

Neozačkovaní musia mať PCR test

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke. Od pondelka 15. novembra dôjde na Kube k otvoreniu hraníc a tiež vnútorného turistického ruchu.

Viac o téme: Koronavírus

„Pri príchode do krajiny sa budú vykonávať testy PCR náhodným výberom a budú uznávané očkovacie preukazy. Cestujúci, ktorí nie sú očkovaní, musia predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín,“ uvádza rezort diplomacie.

Deti do 12 rokov nemusia predkladať očkovací preukaz ani negatívny PCR test. Od nedele 7. novembra sa ruší aj povinná šesťdňová karanténa a povinnosť absolvovať druhý PCR test na piaty deň.

Povinnosť nosenia rúšok a rozostupy

Vzhľadom na priaznivý epidemiologický vývoj v Havane sú od 24. septembra 2021 otvorené reštaurácie s obmedzenou kapacitou. Zákaz nočného vychádzania platí od 22:30 do 5. hodiny rannej.

Od 1. októbra sú otvorené fitness centrá, pláže, kúpaliská a plavárne s kapacitou naplnenia 50 percent. Postupne sa otvárajú aj hotely v Havane a ostatných provinciách. Otvárajú sa tiež knižnice, múzeá a galérie s kapacitou naplnenia 50 percent. Postupne sa otvárajú aj divadlá, kiná a kultúrne domy s obmedzenou kapacitou.

V platnosti zostáva povinnosť nosenia rúšok vo vnútorných aj vonkajších priestranstvách, dodržiavanie sociálneho odstupu, dezinfekcia rúk a obuvi pred vstupom do predajní a ostatných priestorov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie