• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Kráľovná Alžbeta II. bola najdlhšie vládnucou panovníčkou v dejinách Spojeného kráľovstva a symbolom stability

Kráľovná Alžbeta II. bola najdlhšie vládnucou panovníčkou v dejinách Spojeného kráľovstva a symbolom stability

Kráľovnou Spojeného kráľovstva a Spoločenstva národov sa Alžbeta II.

8.9.2022 (Webnoviny.sk) - Vo veku 96 rokov vo štvrtok zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Oznámil to Buckinghamský palác s tým, že panovníčka skonala v pokoji vo svojom škótskom sídle Balmoral.

Alžbeta II. sa v priebehu rokov stala symbolom stability a pre mnohých Britov jedinou kráľovnou, ktorú poznali.

Mala mať pokojný rodinný život

Alžbeta II., rodným menom Elizabeth Alexandra Mary, sa narodila 21. apríla 1926 v Londýne Albertovi, vojvodovi z Yorku, a Elizabeth Bowes-Lyonovej, vojvodkyni z Yorku.

Mladú princeznú čakal pokojný rodinný život s rodičmi a mladšou sestrou Margaret, všetko však zmenila abdikácia jej strýka kráľa Eduarda VIII. v roku 1936. Po ňom na trón usadol jej otec, už ako kráľ Juraj VI., a z princeznej Alžbety sa stala jeho nástupníčka.

Princezná sa vzdelávala doma. Učila sa francúzsky, študovala umenie a hudbu a ako nástupníčka na trón napríklad aj ústavné dejiny a právo.

Za mladi sa tiež naučila jazdiť na koni, čo praktizovala do vysokého veku, a bola tiež zdatná plavkyňa. Po dovŕšení 18 rokov sa princezná Alžbeta stala štátnou poradkyňou v neprítomnosti kráľa.

Služba vlasti a najdlhšie manželstvo

Počas druhej svetovej vojny sa spolu s princeznou Margaret z dôvodu bezpečnosti väčšinou zdržiavali na hrade vo Windsore. Vtedy tiež Alžbeta po prvý raz vystúpila na verejnosti v živom vysielaní rozhlasovej stanice BBC.


V roku 1945 sa stala čestnou členkou Ženských pomocných pozemných zborov, kde absolvovala výcvik ako vodička a mechanička a neskôr sa stala čestnou nižšou veliteľkou.

Bola vôbec prvou a zatiaľ jedinou členkou kráľovskej rodiny, ktorá sa pripojila k ozbrojeným službám ako aktívna členka na plný úväzok. Bola tiež posledná žijúca panovníčka, ktorá slúžila počas druhej svetovej vojny.


So svojím manželom, princom Filipom, s ktorým sa poznala od detstva sa zasnúbili a zosobášili v roku 1947. Ich manželstvo, ktoré ukončila smrť vojvodu z Edinburghu v roku 2021, je najdlhšie spomedzi všetkých britských panovníkov.


V roku 1948 sa im narodilo prvé dieťa - princ Charles, po ktorom nasledovali princezná Anna, princ Andrew a princ Edward. Kráľovský pár má dovedna osem vnúčat a dvanásť pravnúčat.

Trón prevzala po smrti otca

Korunovali ju 2. júna 1953 vo Westmisterskom opátstve. Mladá panovníčka sa postavila nielen na čelo Spoločenstva národov, ale aj anglikánskej cirkvi, britských ozbrojených síl a stoviek ďalších organizácií.

Alžbeta II. bola najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Spojeného kráľovstva, pričom na tróne bola 70 rokov. Prvenstvo v dĺžke vládnutia dosiahla v septembri 2015, keď prekonala svoju praprastarú matku, kráľovnú Viktóriu.


Bola známa tým, že sa okrem svojich ceremoniálnych povinností vážne zaujímala o vládu a politické záležitosti a zaslúžila sa o modernizáciu mnohých aspektov monarchie.

Od Churchilla po Trussovú

Počas svojej vlády zažila Alžbeta II. mnoho zmien doma i vo svete. Kým bola na tróne ľudia po prvý raz videli let človeka do vesmíru i jeho pristátie na Mesiaci, pokrok vo vede a technike dal spoločnosti napríklad internet, britské kolónie v Afrike a Karibiku nadobudli nezávislosť, ľudí na svojich koncertoch začali zabávať The Beatles, The Rolling Stones, Queen či Elton John, padla Železná opona, rozpadol sa Sovietsky zväz, Juhoslávia i Československo, britskí vojaci bojovali v Egypte, o Falklandy, v Perzskom zálive, Iraku či Afganistane, Severné Írsko po tri desaťročia trápil konflikt, v Londýne sa uskutočnili olympijské hry, Spojené kráľovstvo predstavilo svojím odchodom z Európskej únie termín brexit a svet postihla pandémia ochorenia COVID-19.

Za jej panovania sa na Downing Street vystriedalo 15 predsedov britskej vlády, počnúc Winstonom Churchillom a končiac Liz Trussovou. V Spojených štátoch napríklad za ten čas Bielemu domu šéfovalo 14 prezidentov.


Kráľovná Alžbeta II. bola známa svojou láskou ku zvieratám, najmä koňom a psom. Pravidelne sa zúčastňovala na jazdeckých podujatiach, bola vášnivá chovateľka plnokrvníkov. Jej neodmysliteľnými spoločníkmi boli psy plemien corgi a dorgi (miešanec corgiho a jazvečíka, pozn. red.). Medzi jej menej známe záujmy patrili napríklad škótske tance.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie