• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Krajskí prokurátori sa ohradili voči kritike bývalých zamestnancov ÚŠP, vydali spoločné vyhlásenie

Krajskí prokurátori sa ohradili voči kritike bývalých zamestnancov ÚŠP, vydali spoločné vyhlásenie

Krajskí prokurátori považujú kritiku za absolútne nevhodnú.

23.4.2024 (SITA.sk) - Krajskí prokurátori s nevôľou nahliadajú na spôsob verejnej kritiky procesov nadväzujúcich na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), zo strany bývalých prokurátorov tohto úradu.

Kritiku organizačných a riadiacich aktov generálneho prokurátora Maroša Žilinku prostredníctvom verejnej prezentácie subjektívnych hodnotení, ktorá zjavne obsahovala osobné antipatie, považujú za absolútne nevhodnú.

Ôsmi krajskí prokurátori to uviedli vo svojom spoločnom vyhlásení. Forma prezentácie kritiky podľa nich vedie k vytváraniu negatívnej atmosféry v oblasti prokuratúry, ale aj v spoločnosti.

Vyhlásenie krajských prokurátorov

Zároveň sú toho názoru, že má i demotivačný efekt na všetkých prokurátorov, ktorí si riadne plnia povinnosti vyplývajúce z platnej právnej úpravy.

Konštatovanie generálneho prokurátora SR zodpovedá realite, že taká náročná operácia, akou bol prechod agendy bývalého ÚŠP na krajské prokuratúry a Generálnu prokuratúru SR, bola zrealizovaná bez zásadných problémov, ktoré by mali za následok porušenie práv subjektov trestných konaní. Rovnako tak prechod prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry na Generálnu prokuratúru SR je dôsledkom legislatívnej zmeny, nie svojvôle generálneho prokurátora," píšu vo svojom vyhlásení.

Kontinuálne vybavovanie agendy

Krajskí prokurátori tiež garantujú, že ako vedúci služobných úradov pri všetkých procesoch nasledujúcich po zrušení ÚŠP dbali na prijatie takých opatrení, aby „bolo zabezpečené kontinuálne vybavovanie trestnoprávnej agendy prevzatej z uvedeného úradu bez negatívnych dôsledkov na zákonnosť trestného konania".

Prokurátori dodali, že prijaté opatrenia vytvorili podmienky na plnenie tejto úlohy, ktorá pre prokurátorov vyplýva z aktuálne platnej legislatívy.

Odborná erudovanosť prokurátorov a zanietenosť pre výkon prokurátorských činnosti vytvára predpoklady na to, aby nedošlo k porušeniu práv subjektov trestného konania," zdôraznili a dodali, že prokurátori potrebujú pre svoju prácu pokoj a sústredenie sa.

Vytváranie negatívneho obrazu

Účelové vytváranie negatívneho obrazu o stave prokuratúry, ktoré nezodpovedá realite, podľa krajských prokurátorov pôsobí kontraproduktívne.

Apelujeme preto na všetkých prokurátorov, aby sa sústredili na prácu, riadne si plnili svoje povinnosti, rešpektovali zákonné vymedzenie postavenia či pôsobnosti prokuratúry a odlišné postoje i názory, vrátane právnych názorov, prezentovali vecne a nezaujato pri rešpektovaní platnej právnej úprave a etických pravidiel," uzavreli.

Otvorený list Žilinkovi

Jedenásti bývalí špeciálni prokurátori napísali otvorený list Žilinkovi. Pod jeho vedenie boli preradení po zrušení ÚŠP.

V liste vyjadrili hlboké rozčarovanie nad „personálnym manažovaním" okolo kolegov Matúša Harkabusa a Daniela Mikuláša, ktorí dozorovali prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a pred časom sa rozhodli odísť z prokuratúry.

Prokurátori to vnímajú ako znepokojujúcu skutočnosť, ktorá nevyšle pozitívny signál smerom k verejnosti. Zároveň Žilinku vyzvali, aby do svojich personálnych rozhodnutí nevkladal osobnú nevraživosť, a aby boli objektívne a transparentné.

Žiadajú revíziu agendy

Bývalí špeciálni prokurátori žiadajú, aby sa vykonala revízia agendy na oddelení závažnej kriminality, či sú spisy prideľované objektívne, a aby boli riadne zdôvodnené rozhodnutia v súvislosti s bývalou agendou ÚŠP, prečo nie je možné prideliť prípad konkrétnemu prokurátorovi, keď ho má záujem dokončiť.

Autormi otvoreného listu sú Ondrej Repa, Daniel Lipšic, Michal Šúrek, Lucia Bizoňová, Vladimír Kuruc, Peter Kysel, Vasiľ Špirko, Rastislav Hruška, Ladislav Masár, Matúš Harkabus, Daniel Mikuláš (poslední traja podpis pripájajú mimo častí venovaných ich osobe).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie