• Dnes je: Sobota 21. decembra 2024 meniny má Bohdan

Kontroly na hranici s Maďarskom podľa Mikulca nevyriešia problém s nelegálnou migráciou, navrhuje iné riešenia

Kontroly na hranici s Maďarskom podľa Mikulca nevyriešia problém s nelegálnou migráciou, navrhuje iné riešenia

Migranti podľa exministra vnútra nepôjdu cez hraničné priechody, ktoré budú strážené, ale cez zelenú hranicu.

4.10.2023 (SITA.sk) - Dočasné obnovenie kontrol na hranici s Maďarskom nie je efektívne opatrenie, ktoré navyše znepríjemní život najmä občanom SR, nie migrantom.

Skonštatoval to v súvislosti so stredajším rozhodnutím vlády bývalý minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Migranti totiž podľa neho nepôjdu cez hraničné priechody, ktoré budú strážené, ale cez zelenú hranicu.

Komplikácie pre obyvateľov

„Oni totiž urobia čokoľvek, aby sa dostali ďalej do Nemecka. Na Slovensko prešli už cez viacero krajín, aj tých, ktoré strážili vonkajšiu hranicu Európskej únie,“ uviedol Mikulec s tým, že absolútne neobhajuje nelegálnu migráciu a to, aby na naše územie prichádzal ktokoľvek nelegálne.

„Naopak, snažím sa navrhovať efektívne riešenia a nie využívať emócie a súhlasiť s niečím, čo síce navonok vyzerá dobre, ale reálne to problém nevyrieši, ale naopak, problém ešte zväčší pre našich vlastných obyvateľov žijúcich v prihraničných oblastiach," skonštatoval exminister.

Riešeniami v tejto súvislosti podľa Mikulca sú napríklad spoločný postup krajín EÚ na ochranu vonkajších hraníc EÚ tak, aby Schengen a jeho pravidlá mohli byť zachované, zvýšenie tlaku Európskej komisie na Turecko, aby si plnilo záväzky v oblasti migrácie a nepúšťalo migrantov z blízkeho východu ďalej do Európy, striktné uplatňovanie a dodržiavanie readmisných dohôd medzi členskými krajinami EÚ, ktoré niektoré krajiny ako napríklad Maďarsko, Česká republika a Nemecko ignorujú alebo dopracovanie spoločnej migračnej a azylovej politiky EÚ.

Zrušenie tlačiva z roku 2018

Exminister takisto zdôrazňuje potrebu zefektívnenia návratovej politiky a zvýšenie tlaku Európskej komisie na tretie krajiny ako Sýria a Afganistan, aby ich občania, ktorí nelegálne prichádzajú do Európy, sa mohli vrátiť do ich domovských krajín, uplatňovania mandátu agentúry Frontex na posilnenie ochrany vonkajších hraníc EÚ a tiež zrušenia tlačiva, ktoré polícia musí vydávať migrantom a ktoré zaviedla vláda vedená stranou Smer-SD v roku 2018.

„Pre to tlačivo totiž mnohí migranti do Nemecka chcú prechádzať práve cez Slovensko a idú väčšinou za príbuznými, ktorí sa do Nemecka dostali v roku 2015, keď ich tam prepravovali za Angely Merkelovej so súhlasom Fica a spol. vlakmi,“ doplnil Mikulec.

Od štvrtku 5. októbra od 7:00 budú príslušníci Policajného zboru a Ozbrojených síl SR nasadení na kontrolu hraničných priechodov s Maďarskom.

Pôjde o námatkové, takzvané profilové kontroly, kde sa bude vyhodnocovať, aké dopravné prostriedky budú musieť byť najviac kontrolované, aby boli zachytení nelegálni migranti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Poškodená zásielka nie je zodpovednosťou Ježiška, ale predávajúceho

poskodena zasielka nie je zodpovednostou jeziska ale predavajuceho

21.12.2024 (SITA.sk) - V rámci sviatkov preferuje čoraz viac spotrebiteľov nákup darčekov online s doručením domov. Týmto spôsobom sa však nedá úplne vyhnúť nečakaným problémom, ako sú poškodené zásielky.

Krehké predmety

Riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová radí nepreberať zásielku s poškodenou krabicou, ak obsahuje krehké predmety. Pri prevzatí balíka by mal spotrebiteľ dôkladne zdokumentovať jeho stav a v prípade potreby ihneď kontaktovať predávajúceho.

„Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing,“ dodáva Hekšová. Aj v prípade, že nepoškodený balík obsahuje poškodený tovar, je možné ho reklamovať, pretože predávajúci zodpovedá za správne zabalenie výrobku.

Poškodená zásielka

Spotrebiteľ má povinnosť reklamovať poškodenú zásielku priamo u predávajúceho, lebo práve s ním má uzatvorenú zmluvu, nie s prepravcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka.

V takom prípade je potrebné reklamáciu riešiť s doručovateľom. Spotrebiteľom sa odporúča skontrolovať zásielku hneď po jej doručení, aby sa vyhli komplikáciám pri reklamácii.

Ľudia často očakávajú, že tovar objednaný na Vianoce dorazí pred Štedrým dňom. Ak sa tak nestane, Hekšová upozorňuje, že majú možnosť odstúpenia od zmluvy.

„Ak predávajúci nedodá tovar v dohodnutom termíne, má spotrebiteľ právo stanoviť dodatočnú lehotu. Ak ani táto lehota nie je splnená, je možné odstúpiť od zmluvy,“ vysvetľuje Hekšová.

Vrátenie tovaru

Online nákupy poskytujú zákazníkom možnosť vrátiť tovar do 14 dní bez udania dôvodu. Toto právo umožňuje odstúpiť od zmluvy, napríklad ak je doručenie dlhšie, než sa očakávalo.

V období Vianoc často obchodníci garantujú doručenie tovaru do Štedrého dňa. Ak tento sľub nesplnia, ide o podstatné porušenie zmluvy.

Preťaženie doručovacích miest

Taktiež je tu riziko preťaženia doručovacích miest. Doručovacie spoločnosti sú niekedy nútené uložiť balíky na alternatívne miesta, ak je pôvodné miesto obsadené. Podľa Hekšovej je dôležité, aby nové miesto bolo podobne dostupné, čo sa týka vzdialenosti aj otváracej doby.

Problémy sa vyskytujú, keď nové miesto nie je obdobné, napríklad keď sú rozdiely v otváracej dobe alebo vzdialenosti značné. Ak sa miesto doručenia zmení na menej dostupné, môže to pre spotrebiteľov predstavovať veľké obmedzenie.

Náhradné miesto doručenia

Niektoré spoločnosti ponúkajú ľuďom možnosť vybrať si náhradné miesto doručenia, čo môže byť výhodné.

„Pre spoločnosti je odhadovanie obsadenosti doručovacích miest zložité,“ dodáva Hekšová, a preto možnosť výberu alternatívneho miesta môže zvýšiť spokojnosť spotrebiteľov. Avšak, nie všetky spoločnosti túto možnosť poskytujú a nie vždy sú v okolí dostupné alternatívne miesta.


Počasie