• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Kanadský politik pozval na Zelenského prejav veterána z nacistickej jednotky, teraz čelí tlaku na odstúpenie

Kanadský politik pozval na Zelenského prejav veterána z nacistickej jednotky, teraz čelí tlaku na odstúpenie

Predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Anthony Rota tak urobil bez toho, aby informoval vládu alebo ukrajinskú delegáciu.

26.9.2023 (SITA.sk) - Kanadská vláda v utorok vyzvala predsedu Dolnej snemovne kanadského parlamentu, aby rezignoval.

Urobila tak po tom, čo na piatkový prejav ukrajinského prezidenta pozval veterána z druhej svetovej vojny, ktorý bojoval v nacistickej jednotke.

Poslanci tlieskali

Anthony Rota by sa mal v utorok stretnúť s lídrami strán v snemovni. Na jeho rezignáciu vyzvali už v pondelok dve opozičné strany.

Rota predstavil kanadským zákonodarcom 98-ročného Jaroslava Hunku po tom, čo Volodymyr Zelenskyj predniesol svoj prejav. Poslanci ho privítali potleskom bez toho, aby o ňom vedeli podrobnosti.

Rota Hunku predstavil ako vojnového hrdinu, ktorý bojoval v Prvej ukrajinskej divízii. Tá je okrem iného známa aj ako 14. dobrovoľnícka divízia SS „Halič“ a bola pod velením nacistov.

Rota stratil dôveru

Ministerka pre Dolnú snemovňu Karina Gould v utorok povedala, že verí, že poslanci stratili v Rotu dôveru.

Predseda snemovne podľa jej slov pozval Hunku bez toho, aby informoval vládu alebo ukrajinskú delegáciu. Rota sa za svoje konanie neskôr ospravedlnil.

Ministerka zahraničia Mélanie Joly uviedla, že sa o situácii zhovárala s ukrajinskou stranou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie