• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Jadrovú energiu uznali za čistý zdroj, Slovensko bude aj naďalej pokračovať v rozvoji jadra

Jadrovú energiu uznali za čistý zdroj, Slovensko bude aj naďalej pokračovať v rozvoji jadra

Jadrová energia bola v uplynulých dňoch na zasadnutí Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) v Paríži uznaná za čistý energetický zdroj.

Slovensko pokračuje v rozvoji jadra. Budúcich slovenských jadrových expertov budú pomáhať vychovávať aj Francúzi.

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave už podpísala memorandum o spolupráci s francúzskou spoločnosťou Framatome.

Ako, informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, cieľom memoranda je stimulovať a podporovať vzdelávacie aktivity v oblasti jadrovej energie a výskumnú spoluprácu.

Dôležitý rozvoj pre budúcnosť

„Rozvoj jadrovej energetiky je dôležitý pre budúcnosť Slovenska, pričom sa musíme sústrediť nielen na samotné technológie, ale aj na vzdelávanie odborníkov, ktorí ich obsluhujú,“ povedala pri príležitosti podpisu memoranda podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

„Máme snahu nielen zachovať aktuálnu úroveň dominantného portfólia výroby elektriny z jadra, ale v budúcnosti aj zvyšovať podiel jadrových kapacít,“ doplnil ministerku štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško.


„Slovenská technická univerzita disponuje kompetenciou v mnohých odboroch, ktoré sú pre bezpečné a spoľahlivé využívanie jadrovej energie nevyhnutné, a tak v rámci plnenia dnes podpísaných deklarácií predpokladám a osobne podporujem spoluprácu s Framatome naprieč všetkými pracoviskami,“ povedal rektor STU Oliver Moravčík.

Čistý energetický zdroj

Francúzska spoločnosť Framatome, ktorá je vo väčšinovom vlastníctve Électricité de France, sa venuje aktivitám v piatich hlavných oblastiach, ako sú návrhy jadrových elektrární, systémy zásobovania parou, dizajn a výroba palív a komponentov, integrácia systémov kontroly a riadenia, či prevádzka a údržba všetkých typov jadrových reaktorov.


Jadrová energia bola v uplynulých dňoch na zasadnutí Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) v Paríži uznaná za čistý energetický zdroj. V rámci bilaterálnych stretnutí slovenský štátny tajomník Šaško rokoval na zasadnutí s partnermi z Maďarska a Českej republiky.

Podpora jadra na medzinárodnej scéne

Hlavnými témami boli aktualizácia Národného klimatického a energetického plánu a otázka zabezpečenia dodávok plynu po roku 2024. Na bilaterálnom rokovaní s výkonným riaditeľom IEA Fatihom Birolom Šaško zdôraznil kľúčovú úlohu jadrovej energetiky v SR a poďakoval za podporu politiky jadra na medzinárodnej scéne.


„Významnou udalosťou na zasadnutí bolo taktiež pristúpenie Lotyšska do IEA a tiež rozvíjajúca sa spolupráca s asociačnými krajinami, najmä s Indiou, budovanie strategického partnerstva s Ukrajinou a podpora prístupových procesov ďalších krajín do IEA, vrátane Izraelu,“ konštatovalo slovenské ministerstvo hospodárstva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie