• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Irán odsúdil Francúza na osem rokov väzenia, Francúzsko prvýkrát označili za nepriateľskú krajinu

Irán odsúdil Francúza na osem rokov väzenia, Francúzsko prvýkrát označili za nepriateľskú krajinu

Benjamin Briere drží od 25.

25.1.2022 (Webnoviny.sk) - Francúza, ktorého v Iráne obvinili zo špionáže a protivládnej propagandy, odsúdili na osem rokov väzenia. Tridsaťšesťročného Benjamina Brierea zatkli v máji 2020 po tom, ako si fotil púštnu oblasť, kde je fotografovanie zakázané, a tiež sa na sociálnych médiách pýtal na povinnosť žien nosiť šatky.

Parížsky právnik Philippe Valent informoval, že Iránsky revolučný súd Brierea odsúdil na osem rokov za špionáž a osem mesiacov za protivládnu propagandu. Na základe iránskeho práva sa v praxi uplatňuje dlhší trest. Obvinenia sú podľa právnika úplne nepodložené.

Diplomatická hra iránskych úradov

Briere od 25. decembra drží hladovku na protest proti zaobchádzaniu vo väzení v meste Mašhad, kde ho zadržiavajú.

Jeho sestra Blandine sa pre agentúru The Associated Press vyjadrila, že ich taký dlhý trest sklamal a veľmi ich hnevá to, že proces s jej bratom je v skutočnosti politický. Briere podľa nej uviazol v „diplomatickej hre“ iránskych úradov. „Dnes potrebujeme, aby (francúzska) vláda konala a pomohla nám, aby pomohla Benjaminovi a urobila čokoľvek je potrebné, aby ho dostali von,“ vyhlásila s tým, že jej brat je čoraz slabší a je fyzicky aj psychicky unavený.

Spolupráca s nepriateľskou krajinou

Francúzov iránsky právnik pre agentúru AP povedal, že jeho klient stále drží hladovku, no napriek tomu je „v dobrej nálade“. Brierea podľa neho obžalovali pre „spoluprácu s nepriateľskou zahraničnou krajinou proti Iránskej islamskej republike“.

Agentúra AP v tejto súvislosti uvádza, že je to prvý raz, čo iránsky súd označil Francúzsko ako „nepriateľskú krajinu“. Dosiaľ totiž takto nazývali v podobných prípadoch Spojené štáty a Izrael. Francúzsko, spolu s ďalšími svetovými mocnosťami, rokuje s Iránom vo Viedni o obnovení jadrovej dohody z roku 2015.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie