• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Insolvencie v krajinách strednej a východnej Európy vzrástli, Slovensko však medzi nimi nebolo

Insolvencie v krajinách strednej a východnej Európy vzrástli, Slovensko však medzi nimi nebolo

Tento rok by sa podľa analýz Coface mal počet insolvencií firiem zvyšovať smerom k predcovidovej úrovni.

Počet firemných insolvencií v krajinách strednej a východnej Európe v minulom roku vzrástol. Ako konštatuje spoločnosť Coface, ide o dôsledok vysokých cien energií, vstupov, série okamžitých zvýšení úrokových sadzieb, ako aj najvyššej inflácie za posledné desaťročia, a neistoty spojenej s vojnou na Ukrajine.

Nárast počtu insolvencií

Osem krajín regiónu preto medziročne eviduje nárast počtu insolvencií, v štyroch sa, naopak, ich počet medziročne znížili. Medzi týmito krajinami je aj Slovensko.

„Pandémia COVID-19 a následný hospodársky pokles, ako aj hospodársky vplyv vojny na Ukrajine priniesli obavy nielen o makroekonomickú aktivitu a komoditné trhy, ale aj o platobnú likviditu spoločností. Druhá polovica uplynulého roka bola z hľadiska počtu insolvencií výrazne silnejšia a prvý štvrťrok tohto roka je tiež bohatší na insolvencie ako prvý štvrťrok roku 2022,“ uviedol generálny riaditeľ Coface Slovenská republika a Česko Ján Čarný.

Konkurzné konania

Coface odhaduje, že celkový počet konkurzných konaní v krajinách strednej a východnej Európy sa zvýšil z 25 917 v roku 2021 na 36 090 v roku 2022, čo predstavuje nárast o 39,3 %.


Vyšší počet insolvencií zaznamenali Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Srbsko, nižší zase Slovensko, Česká republika, Estónsko a Slovinsko. Najväčšie problémy mali z pohľadu počtu insolvencií firmy z energeticky náročných odvetví, na Slovensku to bolo tradične stavebníctvo.

Tento rok by sa podľa analýz Coface mal počet insolvencií firiem zvyšovať smerom k predcovidovej úrovni. „Pre nárast počtu insolvencií však hovorí aj to, že firmy sú po dlhom zápase s trhovými šokmi v oblasti dopytu, cien energií a ďalších vstupov značne vyčerpané a možnosť získať dodatočné zdroje je v súčasnosti najdrahšia za poslednú dekádu,“ upozornil Čarný.


Napätá likvidita a drahé financovanie motivuje väčšie firmy k zadržiavaniu likvidity na úkor menších podnikov, ktoré potom oneskorujú platby.


Coface pôsobí v oblasti úverového poistenia, riadenia rizík a globálnej ekonomiky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie