• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Hodnota sľúbenej nemeckej zahraničnej podpory Ukrajine klesla až o 90 percent

Hodnota sľúbenej nemeckej zahraničnej podpory Ukrajine klesla až o 90 percent

Podľa štúdie je celková hodnota pomoci prisľúbenej počas augusta až októbra 2,11 miliardy eur.

7.12.2023 (SITA.sk) - Celková hodnota novej sľúbenej pomoci Ukrajine v jej boji proti ruskej agresii počas augusta až októbra tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška prudko klesla.

O 90 percent menej 

Vyplýva to zo štúdie, ktorú uskutočnil Kielský inštitút pre svetovú ekonomiku. Podľa štúdie je celková hodnota pomoci prisľúbenej počas augusta až októbra 2,11 miliardy eur.

Je to však o takmer 90 percent menej, ako v rovnakom období pred rokom. O štúdii informuje spravodajský web Ukrajinská pravda.

Najväčší poskytovateľ vojenskej pomoci

Najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Kyjevu sú naďalej Spojené štáty americké. Celková hodnota americkej podpory je 44 miliárd eur.

Nemecko však USA rýchlo dobieha a záväzky Berlína voči Kyjevu v oblasti vojenskej pomoci prekročili sumu 17 miliárd eur.

Nemecký Rheinmetall dodá Kyjevu 100-tisíc kusov munície pre mínomety

Nemecký výrobca zbraní Rheinmetall na základe objednávky zo strany nemeckej vlády dodá Ukrajine približne 100-tisíc kusov munície pre mínomety.

Firma, ktorá to oznámila v stredu, uviedla, že dodávky sa začnú onedlho a budú trvať dva roky. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Pred mesiacom zbrojársky koncern Rheinmetall uviedol, že na objednávku nemeckej vlády pre Ukrajinu vyrobí 150-tisíc delostreleckých granátov, ktoré Kyjevu dodá v priebehu rokov 2023 a 2024.

Rusko už vojnu prehralo, tvrdí Západ a posilnilo NATO o ďalšie krajiny

Západní predstavitelia sa domnievajú, že Rusko už vojnu prehralo, pretože zlyhalo vo svojom hlavnom cieli podmaniť si Ukrajinu. Zároveň argumentujú, že pokrok Ukrajiny na bojisku nie je ukazovateľom jej celkového úspechu. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Moskva už prehrala

Predstavitelia pripustili, že pokrok Ukrajiny bol postupný a pomalší, než sa očakávalo pred dvoma mesiacmi, a to pre dobre pripravenú ruskú obranu, ale uviedli, že Moskva už prehrala bez ohľadu na boje o územie.


„Môže to byť veľmi dlhý boj o územie, ale čo sa týka vojny a toho, čo sa Rusko snažilo dosiahnuť, Rusko prehralo, momentálne je zmenšenina veľmoci a je na klesajúcej trajektórii,“ povedal jeden z predstaviteľov.

Podľa západných predstaviteľov predstava ruského víťazstva na základe toho, že si udrží územie, ktoré okupuje, je šialená.

Rusko posilnilo NATO

„Rusko posilnilo NATO, keďže sa rozrástla o Fínsko a Švédsko, priviedlo Ukrajinu na cestu k vstupu do NATO a postavilo Ukrajinu na cestu potenciálneho vstupu do Európskej únie,“ dodal predstaviteľ.

„Myslím si, že ak ste Putin, v podstate vsádzate na to, že ďalšie voľby (v USA, pozn.) vyhrá Donald Trump a to je dosť dlhé obdobie. Ak by sa vojna na Ukrajine vyvíjala dobre, Prigožinova vzbura by nenastala,“ skonštatoval západný predstaviteľ.

Ukrajina musí potlačiť korupciu a prijať zákon o lobingu, eurokomisia odporúča začať rozhovory o vstupe do EÚ

Európska komisia oficiálne odporučila začiatok rozhovorov o členstve Ukrajiny v Európskej únii, keď splní zostávajúce podmienky na vstup do bloku.

Podmienky pre Ukrajinu

Tento krok sa očakával po tom, ako dvaja predstavitelia EÚ, ktorí mali možnosť nahliadnuť do nedávno zverejnenej správy o snahách Ukrajiny a ďalších deviatich krajín na členstvo, zverejnili niektoré podrobnosti o jej obsahu.

„Komisia odporúča, aby Rada EÚ začala prístupové rokovania s Ukrajinou,“ uviedla Európska komisia. Uviedla, že rozhovory by sa mali formálne začať, keď Kyjev splní zostávajúce požiadavky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podobný návrh predložila aj v prípade Moldavska. Medzi podmienky pre Ukrajinu patrí potlačenie korupcie, prijatie zákona o lobingu v súlade s normami EÚ a posilnenie ochrany národnostných menšín.

Švédsky minister zahraničných vecí označil korupciu na Ukrajine za „pohromu, ktorú treba riešiť“, zatiaľ čo jeho fínska kolegyňa povedala, že jej krajina je „veľmi odhodlaná podporiť európsku cestu Ukrajiny“.

Neexistuje žiadna záruka dohody

Komisia okrem Ukrajiny a Moldavska priniesla pomerne dobré správy aj pre Gruzínsko. Tbilisi by malo oficiálne dostať status kandidátskej krajiny, keď vyrieši súčasné nedostatky vrátane boja proti korupcii a volebného systému.

To však neznamená, že čoskoro začne prístupové rozhovory. Krajina bude musieť prekonať ďalšie reformné prekážky, kým sa tak stane.

Očakáva sa, že lídri EÚ rozhodnú, či schvália tieto odporúčania na samite v Bruseli 14. a 15. decembra. Neexistuje žiadna záruka, že sa na tom jednomyseľne dohodnú. Napríklad Maďarsko a Slovensko sú obzvlášť chladné, pokiaľ ide o snahy Ukrajiny stať sa členom EÚ.

Členstvo v EÚ sa momentálne zdá byť problematické pre krajiny na Balkáne. Bosnu a Hercegovinu naďalej sužujú etnické rozdiely, pre ktoré sú reformy takmer nemožné. Komisia uviedla, že táto krajina by mala začať rokovania o členstve až po dosiahnutí väčšieho pokroku.

Na chvoste sú Srbsko a Kosovo

Vyjadrila znepokojenie nad justičným systémom a ďalšími zlyhaniami v oblasti práv v bosnianskosrbskej časti krajiny. Srbsko a Kosovo odmietajú normalizovať svoje vzťahy a sú na „chvoste“ v zástupe krajín čakajúcich na členstvo v EÚ.

Nádeje Turecka na vstup sú na mŕtvom bode. Krajina začala svoje rozhovory o členstve v EÚ v roku 2005, no v posledných rokoch sotva pokročili.


Správa o pokroku Ankary bola pochmúrna, napriek tomu, že sa blok spolieha na Turecko, že zabráni migrantom v príchode do Európy.

Komisia zaznamenala „vážne nedostatky vo fungovaní demokratických inštitúcií Turecka". Píše sa v ňom, že „demokratické spiatočníctvo pokračovalo“. Normy ľudských práv klesli a v boji proti korupcii sa nepodarilo dosiahnuť žiadny pokrok.


Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky news.sky.com.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinci priblížili najnovšie ruské straty vo vojne, hlásia aj zničenie ďalších 41 delostreleckých systémov

ukrajinci priblizili najnovsie ruske straty vo vojne hlasia aj znicenie dalsich 41 delostreleckych systemov

22.2.2024 (SITA.sk) - Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 160 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 407 240, uviedol vo štvrtok na Facebooku ukrajinský generálny štáb.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o sedem tankov, 35 obrnených bojových vozidiel pechoty, 41 delostreleckých systémov, päť raketometov a jedno lietadlo. Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 6 523 tankov, 12 373 obrnených bojových vozidiel pechoty, 9 867 delostreleckých systémov, 997 raketometov a 339 lietadiel.

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie, publikovalo nepodložené informácie o údajných mučiarňach na Ukrajine

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie. Tvrdí to zakladateľ webu Hoaxy a podvody a bývalý prispievateľ profilu na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR David Púchovský.

Šírenie nepodložených informácií

Informoval, že veľvyslanectvo v stredu publikovalo ničím nepodloženú informáciu o údajných mučiarniach na Ukrajine. Zároveň upozornil, že ruská ambasáda informuje o organizácii Svetového festivalu mládeže v ruskom Soči v marci tohto roku. Na svojej stránke uvádza, že jej cieľom je spojiť najprogresívnejších mladých ľudí na svete.

„Žiadne slovenské štátne inštitúcie doposiaľ na tieto statusy nereagovali. Podobné ticho nastalo aj po smrti opozičného lídra Alexeia Navaľnyjho," uviedol Púchovský.

Manipulácia a propaganda Ruska

Ten preňho platí do všetkých krajín schengenského priestoru do roku 2025 pre podozrenie zo špionáže a šírenia ruskej propagandy. Púchovský informuje, že Sviridov vo svojom článku uvádza niekoľko výrokov, ktoré sú priamym hybridným pôsobením Ruska.

„Nepodarilo sa zrušiť všetko ruské na Slovensku, slovenská mládež má naďalej blahovoľný vzťah k našej krajine," povedal hovorca ambasády v SR. Púchovský tvrdí, že ide o vykreslenie Ruska ako obete, ako niekoho cenzurovaného. Sviridov v článku uvádza, že „na Slovensku sa väčšina voličov vo voľbách v podstate vyslovila za normálne vzťahy s Ruskom". Puchovský oponuje a tvrdí, že ide o dezinformáciu.

„Takáto otázka nebola súčasťou volieb, ani neodráža názorový postoj voličov koaličných strán, ide o hrubú manipuláciu a propagandu, ktorá normalizuje súčasné konanie Ruska na Ukrajine," dodáva Púchovský.

Ruský novinár v článku taktiež píše, že v propagovaní festivalu sa angažuje bývalý politik Ján Čarnogurský, ktorý bol Sviridovým advokátom, a bývalý politický kandidát Tomáš Špaček, ktorý patril k najvirálnejším šíriteľom ruskej propagandy.


Počasie