• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Hamas dostal od Ruska americké zbrane, teroristický útok na Izrael využíva ako provokáciu voči Ukrajine

Hamas dostal od Ruska americké zbrane, teroristický útok na Izrael využíva ako provokáciu voči Ukrajine

Palestínske hnutie Hamas v sobotu spustilo rozsiahly útok na Izrael, ktorý naň reaguje tvrdými odvetnými krokmi.

9.10.2023 (SITA.sk) - Rusko poskytlo militantom z hnutia Hamas zbrane vyrobené v Spojených štátoch a Európskej únii, ktoré ukradli počas nepriateľských akcií na Ukrajine.

Ovplyvnenie postoja spojencov

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ukrajinskú rozviedku, Rusko týmto chcelo zdiskreditovať Ukrajinu s cieľom ovplyvniť postoj spojencov v súvislosti s dodávkami západných zbraní.

„Agresorský štát Rusko využíva útok teroristov Hamasu na štát Izrael na rozsiahlu provokáciu voči Ukrajine. Obranné spravodajstvo ukrajinského ministerstva obrany si je vedomé toho, že ruská rozviedka už dodala militantom z Hamasu zbrane vyrobené v USA a EÚ, ktoré boli získané počas nepriateľských akcií na Ukrajine. Ďalším krokom v pláne Rusov by mali byť falošné obvinenia ukrajinskej armády z údajného pravidelného predaja západných zbraní teroristom,“ uviedla ukrajinská rozviedka.

Útok na Izrael

Akcia Hamasu si vyžiadala dovedna viac ako tisíc mŕtvych a tisícky zranených na oboch stranách.

Izraelský minister obrany Joav Gallant oznámil, že nariadil „úplné obliehanie“ Pásma Gazy s tým, že do oblasti nebude dodávaná žiadna elektrina, potraviny, palivo ani voda.

Izrael kontroluje vzdušný priestor nad Pásmom Gazy aj jeho pobrežie a obmedzuje, kto a aký tovar má povolený vstup a výstup cez jeho hraničné priechody. Podobne Egypt kontroluje, kto prechádza cez jeho hranice s Gazou.

Zelenskyj vyzval medzinárodnú komunitu na zjednotenie proti terorizmu. Situáciu na Ukrajine spojil s útokom na Izrael

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) vyzval, aby sa medzinárodná vláda zákona zjednotila a vysporiadala sa s terorizmom.

Porovnal pritom útok „teroristickej organizácie“ na Izrael s podobnou taktikou, ktorú používa Rusko, ktoré je podľa neho „teroristický štát“. Prostredníctvom svojej webstránky o tom informuje denník The Guardian.

Chýbajú definície terorizmu

Parlamentnému zhromaždeniu, ktoré sa zišlo v Kodani, sa Zelenskyj prihovoril prostredníctvom videospojenia. Okrem iného mu povedal, že svet by sa mohol zhodnúť na súbore definícií terorizmu, pričom základ by malo podľa neho byť: „Neznásilňujte ženy. Nezabíjajte. Nepovažujte deti za trofeje. Neplňte dediny a mestá krvou. Nestrieľajte civilistov v autách“.

Palestínske militantné hnutie Hamas a Rusko podľa neho používajú rovnaké taktiky. Izraelskí novinári, ktorí boli na Ukrajine a videli následky tamojších zverstiev teraz vidia to isté u nich doma, poznamenal Zelenskyj.

Spojenie medzi Ukrajinou a Izraelom

Ukrajinský prezident zdanlivo skritizoval aj republikánov v americkom Kongrese, keď povedal, že teraz „nie je čas stiahnuť sa z medzinárodného priestoru do vnútorných sporov, nie je čas mlčať“. Dodal, že ľudia by nemali predstierať, že terorizmus na jednom kontinente neovplyvní zvyšok sveta.


Zelenskyj tiež spojil Irán s vojnou na Ukrajine a útokom na Izrael. Teherán podľa jeho slov „nemôže hovoriť, že nemá nič spoločné s tým, čo sa deje na Ukrajine“, ak predáva Rusom drony Šáhid, a nemôže tvrdiť, „že nemá nič spoločné s tým, čo sa deje v Izraeli“, ak jeho predstavitelia podporujú Hamas.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie