• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Gröhling vyzýva ľudí k očkovaniu proti koronavírusu, pomôžeme tak udržať školy otvorené od septembra

Gröhling vyzýva ľudí k očkovaniu proti koronavírusu, pomôžeme tak udržať školy otvorené od septembra

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Každý jeden zaočkovaný pomôže udržať školy otvorené od septembra. Pripomenul to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Ako ďalej vysvetlil, lepšia epidemická situácia od septembra napomôže tomu, aby mohli ostať školy otvorené.

Gröhling preto vyzýva občanov, aby využili očkovanie a pomohli nielen svojmu zdraviu, ale aj fungujúcim školám. V tlačovej správe o tom informoval Odbor komunikácie rezortu školstva.

„Očkovanie nie je len o dovolenke v zahraničí, je to aj o otvorených a bezpečných školách od septembra. Je to o našom zdraví a o tom, aby sme sa vrátili k bežnému životu. Každý jeden z nás, ktorý sa zaočkuje, pomôže tomu, aby sa mohli mladí ľudia vzdelávať v školách,“ upozornil minister školstva.

Najnižšia zaočkovanosť

Situácia a opatrenia na Slovensku a v školstve budú totiž závisieť od epidemickej situácie v okresoch. Tá úzko súvisí s očkovaním. Medzi okresy, kde je vyššia zaočkovanosť, patrí Bratislava a jej okolie, Banská Bystrica či Košice. Najnižšia zaočkovanosť je podľa aktuálnych dát v okresoch Gelnica, Poltár či Čadca.


„Podľa odborníkov práve v okresoch s nízkou zaočkovanosťou vznikne viac ohnísk, koronavírus sa bude šíriť, čo môže viesť aj k zatváraniu škôl. Práve tomu sa chceme vyhnúť,“ objasnil Gröhling.

Vakcíny sú moderné

Minister tiež zdôrazňuje, že vakcíny sú moderné, vyvinuté najnovšími technológiami, otestované a schválené. Proti koronavírusu sa už zaočkovali asi dve miliardy ľudí na celom svete. Vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech je navyše schválená aj pre mladých ľudí od 12 rokov európskymi aj zahraničnými inštitúciami.


Podľa amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) bolo v Spojených štátoch amerických prvý týždeň od schválenia vakcíny pre osoby od 12 rokov zaočkovaných cez 600-tisíc ľudí vo veku od 12 do 15 rokov. Vo veku od 12 do 17 rokov bolo v tomto čase zaočkovaných 4,1 milióna mladých ľudí.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie