• Dnes je: Štvrtok 20. januára 2022 meniny má Dalibor

Finančná injekcia pre cestovný ruch a gastro bude pokračovať, o podporu môžete požiadať aj spätne

Finančná injekcia pre cestovný ruch a gastro bude pokračovať, o podporu môžete požiadať aj spätne

Pokračovanie štátnej pomoci potvrdilo ministerstvo dopravy a výstavby v súvislosti s vplyvom nepriaznivej epidemiologickej situácie na služby v odvetví.

19.11.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) potvrdilo, že bude pokračovať v poskytovaní štátnej pomoci pre cestovný ruch a gastro na zmiernenie následkov pandémie koronavírusu.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Dôvodom novej tzv. jesennej pomoci je aktuálna nepriaznivá epidemiologická situácia, pre ktorú sú, resp. budú zatvorené či obmedzené viaceré služby v tomto sektore. Týka sa to najmä okresov v čiernej farbe podľa COVID automatu.

Spätná finančná podpora

Oprávnené obdobie pre doterajšiu malú a veľkú schému pomoci odvetviu cestovného ruchu a gastra platí od 1. apríla 2020 do 31. mája 2021.

Subjekty mohli a ešte môžu žiadať aj spätne o finančnú podporu v celkovom objeme 257 miliónov eur, z toho v rámci malej schémy vo výške 220 miliónov eur pri limite do 200-tisíc eur na žiadateľa a vo veľkej schéme za 37 miliónov eur s limitom do milióna eur na subjekt.

Otvorí sa ďalšia výzva

„S príchodom tretej vlny sme uvažovali nad tým, ako pomôcť. Keď skončí november, otvoríme výzvu na mesiace september, október, november, kedy bude možné žiadať o pomoc za tieto mesiace s rovnakými pravidlami, ako to bolo doteraz,“ informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

V rámci tejto pomoci s limitom do 200-tisíc eur na žiadateľa by malo byť k dispozícii spolu približne 26 miliónov eur. Ide o doteraz nevyužité finančné prostriedky z celkovej sumy na podporu cestovného ruchu a gastra. Podmienkou čerpania pomoci na kompenzáciu časti fixných nákladov zostáva pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým mesiacom predpandemického roku 2019.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie