• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Fico: Čaputová ako „americká agentka“ nemala mandát zo Slovenska, aby mohla odísť na summit NATO (video)

Fico: Čaputová ako „americká agentka“ nemala mandát zo Slovenska, aby mohla odísť na summit NATO (video)

Podľa predsedu Smeru-SD sa o témach summitu NATO mala najskôr poradiť s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom a predsedom NR SR Borisom Kollárom.

11.7.2023 (SITA.sk) - Predseda strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová nemala mandát zo Slovenska, aby mohla odísť na litovský summit Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) vo Vilniuse.

Podľa predsedu Smeru-SD sa o témach summitu NATO mala najskôr poradiť s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom a predsedom Národnej rady (NR) SR Borisom Kollárom (Sme rodina).

Predseda Zahraničného výboru NR SR a poslanec Marián Kéry (Smer-SD) minulý týždeň oslovil prezidentku Čaputovú v súvislosti so summitom, chcel tak zhromaždiť myšlienky, s ktorými by prezidentka odcestovala do Vilniusu.

Nenašla si čas na stretnutie s Kérym

Ako na utorok tlačovej besede skonštatoval predseda strany Fico, hlava štátu si nenašla čas na stretnutie s Kérym.

„Samozrejme, Pohodu (slovenský festival, pozn. SITA) pochodila celú a pochodila všetky možné výletíky. Ale baviť sa o tom, čo má hovoriť na summite vo Vilniuse, to jej neprišlo na um. Nechcela sa rozprávať, nechce slovenské pokyny,“ myslí si predseda Smeru-SD.

Zároveň sa pýta, že ak prezidentka nemá zo Slovenska mandát odísť na summit, kto iný jej mandát dal? Fico je toho názoru, že prezidentka tak obišla pravidlá parlamentnej demokracie a atmosféry na Slovensku.

„Máme povinnosť ako silná opozičná strana povedať, že máme iný názor ako ten, s ktorým ide prezidentka Čaputová do Vilniusu. A máme iný názor na veci, za ktoré podľa všetkého bude prezidentka hlasovať,“ tvrdí Fico.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit NATO vo Vilniuse (foto)

Opäť vytiahol "americkú agentku"

Fico hlavu štátu opätovne nazval americkou agentkou.

„Prezidentka ako americká agentka, tak či tak už na mňa podáva žalobu, už je úplne jedno, či to poviem stokrát alebo tisíckrát, sa rozbehne do Vilniusu a s nikým sa absolútne nerozpráva. A my sa budeme pozerať, čo tam navystrája, za čo všetko zahlasuje,“ povedal predseda Smeru-SD.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k téme: Predseda strany Smer-SD, Prezidentka SR, Summit NATO
Zdroj: SITA.sk - Fico: Čaputová ako „americká agentka“ nemala mandát zo Slovenska, aby mohla odísť na summit NATO (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie