Marc Tarabella a Andrea Cozzolino už skôr prostredníctvom ich právnikov uviedli, že sú ochotní spolupracovať s belgickými úradmi.
Európsky parlament v súvislosti s korupčným škandálom zbavil imunity dvoch europoslancov

2.2.2023 (Webnoviny.sk) - Európsky parlament (EP) vo štvrtok zbavil imunity dvoch jeho poslancov, aby ich mohli vypočuť belgické úrady vyšetrujúce korupčný škandál v europarlamente.
Europoslanci v prevažnej väčšine odhlasovali, aby ich kolegovia Marc Tarabella a Andrea Cozzolino prišli o imunitu, pričom podľa záberov zo živého prenosu za odobranie jeho imunity hlasoval aj samotný Tarabella.
Belgičan a Talian už skôr prostredníctvom ich právnikov uviedli, že sú ochotní spolupracovať s belgickými úradmi.
Spojitosť s prípadom popierajú
Obaja popierajú, že by mali nejaké väzby na škandál, v rámci ktorého katarskí a marockí predstavitelia údajne ponúkali úplatky, aby ovplyvnili rozhodnutia EP.
Katar a Maroko popierajú akúkoľvek účasť, no europarlament pozastavil prácu na všetkých spisoch súvisiacich s Katarom.
Podľa správy pripravenej za účelom zbavenia imunity Tarabellu belgické vyšetrovanie ukazuje, že „môže byť zapojený do korupčných činov spojených so zasahovaním jedného alebo viacerých cudzích štátov s cieľom ovplyvniť diskusie a rozhodnutia prijaté v Európskom parlamente“.
Podľa svedectva voči nemu poslanec prijal úplatky, ktoré majú celkovú hodnotu 120 až 140-tisíc eur.
Obvinili štyroch ľudí
Cozzolino je zas podľa správy „podozrivý z toho, že sa od roku 2019 podieľal na dohode s inými osobami o spolupráci pri ochrane záujmov cudzích štátov v Európskom parlamente“, pričom sa tak zjavne minimálne z časti stalo „bránením prijatia parlamentných uznesení, ktoré by mohli poškodiť záujmy týchto štátov, výmenou za sumy peňazí“.
V decembri belgickí prokurátori obvinili štyroch ľudí z korupcie, prania špinavých peňazí a členstva v zločineckej organizácii za to, že údajne vzali peniaze od katarských a marockých predstaviteľov, aby ovplyvňovali rozhodovanie v europarlamente. Pri raziách v Bruseli a v Taliansku tiež zhabali státisíce eur.
K obvineným patria europoslankyňa Eva Kaili, ktorá bola pred týmto krokom belgickej prokuratúry podpredsedníčkou EP, jej partner a asistent z europarlamentu Francesco Giorgi, bývalý člen EP Antonio Panzeri, a šéf charitatívnej organizácie Niccolo Figa-Talamanca.
Panzeri sa medzičasom dohodol s belgickou prokuratúrou, že poskytne informácie výmenou za nižší trest.
Najčítanejšia najnovšia správa
Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.
Najmenej dôveryhodný je Matovič
Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.
Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.
Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.
Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?
Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.
Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.
Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.