• Dnes je: Pondelok 15. augusta 2022 meniny má Marcela

Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov vyzval na zákaz spyvéru Pegasus

Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov vyzval na zákaz spyvéru Pegasus

Spyvér má potenciál spôsobiť bezprecedentné riziká a škody nielen pre základné slobody, ale aj pre demokraciu a právny štát, konštatuje regulátor.

15.2.2022 (Webnoviny.sk) - Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov (EDPS) vyzval na zákaz používania spyvéru Pegasus izraelskej firmy NSO Group v Európskej únii (EÚ). Zákaz je potrebný, keďže je spyvér schopný tajne spraviť z mobilu sledovacie zariadenie.

Keďže Pegasus dokáže posielať a dostávať šifrované správy, sťahovať uložené fotografie, odpočúvať telefonáty, dostať sa k správami a tajne nakrúcať prostredníctvom fotoaparátu, má kapacitu zasahovať „do najintímnejších aspektov našich každodenných životov“.

EDPS tiež varuje, že spyvér má potenciál spôsobiť bezprecedentné riziká a škody nielen pre základné slobody, ale aj pre demokraciu a právny štát. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Vlani skupina mediálnych organizácií vrátane Guardianu odhalili, že vo viacerých krajinách sveta použili Pegasus na sledovanie novinárov, aktivistov či politikov. Cieľom spyvéru sa podľa skupiny napríklad stali novinári, aktivisti a právnici v Maďarsku. Správy o sledovaní Pegasusom sa objavili aj v Poľsku. Očakáva sa, že Európsky parlament v apríli v súvislosti s použitím Pegasusu v rámci EÚ uvedie do činnosti vyšetrovací výbor, pričom sa očakáva, že vyzve spravodajské služby, funkcionárov a volených ministrov na poskytnutie dôkazov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie