• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

Europoslanci oceňujú ukotvenie Slovenska v euroatlantickom priestore, mrzia ich vyjadrenia Matoviča

Europoslanci oceňujú ukotvenie Slovenska v euroatlantickom priestore, mrzia ich vyjadrenia Matoviča

Pandémia poodkryla a prehĺbila mnohé geopolitické výzvy, preto je dôležité, aby SR bola dôveryhodným a principiálnym partnerom pri ich riešení.

20.3.2021 (Webnoviny.sk) - Zahraničná politika SR sa stala čitateľnou, principiálnou a strategickou. Jasne reaguje na mnohé geopolitické výzvy od bezpečnostných, ekonomických, ale aj morálnych. Pre agentúru SITA to uviedla europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH).

Doplnila, že oceňuje jednoznačnú hodnotovú orientáciu slovenskej zahraničnej politiky po nástupe novej vlády, ktorej centrom je pevné ukotvenie v európskom a transatlantickom priestore slobody a demokracie.

Sólo jazda premiéra Matoviča

Ako ďalej uviedla, kľúčovým momentom bolo podľa nej prijatie Bezpečnostnej a obrannej stratégie SR, ktorá bola roky blokovaná práve vzhľadom na „dvojtvárnosť“ slovenskej zahraničnej politiky predošlej vlády.

„V kontexte nášho dlhodobého zamerania na Západný Balkán a krajiny Východného partnerstva zvlášť oceňujem úsilie našej diplomacie o napredovanie pro-demokratických procesov a integračného úsilia týchto regiónov,“ priblížila europoslankyňa.

Zároveň považuje za kľúčové zvýšiť podporu týchto krajín pred veľkými geopolitickými hráčmi, ktorí podkopávajú integritu a krehkú demokraciu v regióne.

„Za závažný negatívny signál pre našich európskych partnerov považujem „sólo“ jazdu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pri nákupe ruskej vakcíny Sputnik V či dehonestujúce vyjadrenie vo vzťahu k Ukrajine s následným diplomatickým napätím,“ skonštatovala Lexmann.

Slovensko má na viac

Verí však, že tieto udalosti posledných týždňov ovplyvnené vážnou pandemickou situáciou na Slovensku slovenská diplomacia komunikačne ustojí bez narušenia dôvery zahraničnopolitických partnerov.

Pandémia poodkryla a prehĺbila mnohé geopolitické výzvy, preto je podľa europoslankyne dôležité, aby SR bola dôveryhodným a principiálnym partnerom pri ich riešení.

Europoslanec Michal Šimečka (PS) v súvislosti s pôsobením vlády v zahraničnopolitickej oblasti oceňuje, že vláda urobila viaceré potrebné kroky k posilneniu postavenia SR v Európe a od začiatku sa jasne hlásila k euroatlantickému partnerstvu.

Pre agentúru SITA doplnil, že tým viac ho mrzí, ako premiér Matovič svojim nevypočítateľným správaním v posledných týždňoch tento krok spochybnil. Europoslanec je zároveň presvedčený, že v zahraničnej politike má SR na viac.

Vláda ukončila lavírovanie

„Nemusíme trpieť komplexom menejcennosti – vďaka členstvu v EÚ máme miesto pri stole vždy, keď sa robia zásadné rozhodnutia. Je len na našej iniciatíve, pracovitosti a schopnosti vytvárať zmysluplné partnerstvá, koľko sa nám na medzinárodnej scéne podarí dosiahnuť,“ uzavrel Šimečka.


Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) zhodnotil, že vláda po svojom nástupe splnila očakávania, ukončila „lavírovanie“ a jasne formulovala ukotvenie SR v európskom a severoatlantickom priestore.

Oceňuje tiež prácu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nom. SaS) a jeho reakcie na udalosti v Bielorusku a v Rusku. Veľkým úspechom je podľa neho aj prijatie Bezpečnostnej stratégie.


„Posledné udalosti v súvislosti s nákupom ruskej vakcíny Sputnik V sú prekvapením. Vyjadrenia premiéra a ministra obrany ma sklamali. Nabúrali predstavu, že vláda bude jednoznačne proeurópska a prozápadná. Teraz už tú istotu nemáme a musíme jej kroky v zahraničnopolitickej oblasti sledovať omnoho podrobnejšie,“ skonštatoval na záver europoslanec Štefanec.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie