• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Environmentálna kríza: Ako sa Holandsko popasuje so stúpajúcou hladinou morí? (video)

Environmentálna kríza: Ako sa Holandsko popasuje so stúpajúcou hladinou morí? 
(video)

Ak neznížime emisie skleníkových plynov, hladina morí pri holandskom pobreží by mohla okolo roku 2100 stúpnuť o 1,2 metra.

Holanďania predpovedajú, že hladina morí bude stúpať rýchlejšie, ako sa očakávalo. Podľa Organizácie Spojených národov (OSN) sa v súčasnosti zvyšujú viac než dvakrát rýchlejšie ako v 20. storočí. Referuje o tom web Euronews.

Priekopníkmi v stavaní hrádzí

Holanďania už roky čelia hrozbe stúpajúcej hladiny morí inovatívnou a dobre vybudovanou infraštruktúrou, ktorej cieľom je udržať sa nad vodou. Preto nie sú v stavaní hrádzí žiadnymi nováčikmi.

Jedným z takýchto príkladov je bariéra Maeslant proti prívalovým dažďom na rieke Nieuwe Waterweg v južnom Holandsku. Je navrhnutá tak, aby reagovala na zmeny vo výškach vodnej hladiny, ktoré sú vypočítané centralizovaným počítačovým systémom. Takže keď Rotterdamu ohrozia záplavy, bariéra sa automaticky uzavrie a ochráni jeden a pol milióna ľudí.

Podľa Marca Walravena, hlavného poradcu pre bariéry proti búrkam, bola bariéra navrhnutá a postavená s ohľadom na stúpajúcu hladinu morí. „V skutočnosti sme ju za 25 rokov zatvorili dvakrát. Samozrejme, očakávame, že v budúcnosti ju budeme zatvárať častejšie. Zatiaľ očakávame približný nárast hladiny mora o 50 cm, ale niekedy medzi rokmi 2060 a 2090 budeme musieť urobiť prestavbu,“ uviedol Walraven pre Euronews.

Hladina morí stále stúpa

V októbri 2021 Kráľovský holandský meteorologický inštitút (KNMI) vydal správu, v ktorej uviedol, že pôvodné miery výpočtu stúpania vody boli podhodnotené.

„Ak neznížime emisie skleníkových plynov, hladina morí pri holandskom pobreží by mohla okolo roku 2100 stúpnuť o 1,2 metra. Ak sa zrýchli topenie antarktického ľadovca na južnom póle, môžeme očakávať, že sa v roku 2100 hladina morí zvýši dokonca o dva metre.“ uvádza Kráľovský holandský meteorologický inštitút.

Plávajúce farmy ponúkajú riešenie

Plávajúca farma nachádzajúca sa v meste Merwehave je prvou plávajúcou farmou na svete. Hlavným cieľom tohto inovatívneho projektu je to, aby mesto ostalo sebestačným a nezávislým na zdrojoch potravín v prípade, že by túto oblasť zasiahli väčšie povodne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie