• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Dovolenka v Chorvátsku: Strata dokladov, krádež, platenie mýta a pokuty, porucha na aute (rady)

Dovolenka v Chorvátsku: Strata dokladov, krádež, platenie mýta a pokuty, porucha na aute (rady)

Slováci by si mali dať pozor aj na svoje osobné veci, ktoré by nemali nechávať na pláži bez dozoru, dávať si pozor na kabelky a príručné tašky hlavne v úzkych uličkách a na preplnených miestach

Slovenskí turisti, ktorí plánujú dovolenku v Chorvátsku, by si pred cestou mali skontrolovať platnosť občianskeho preukazu alebo cestovného pasu, ktorými sa budú pri kontrole preukazovať.

Upozorňujú na to slovenskí policajti, ktorí pôsobia v Chorvátsku počas letnej turistickej sezóny s tým, že na preukazovanie by nemali používať zdravotnú kartičku, kde chýba fotografia.

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová v tlačovej správe, ďalším problémom, s ktorým sa naši policajti pri Jadrane často stretávajú, je nesprávne parkovanie a následné uhrádzanie pokút.

Zmeny pri platení mýta

Policajti slovenským turistom odporúčajú zaplatiť pokutu ešte počas pobytu v Chorvátsku na ktorejkoľvek pošte, prípadne v banke.


Policajti upozorňujú aj na zmeny pri platení diaľničného mýta, kde na niektorých mýtnych staniciach sa od decembra 2021 zaviedla len bezhotovostná úhrada, teda úhrada platobnými kartami alebo priamo ENC/ETC zariadením (elektronické platenie mýta).


V prípade poruchy na vozidle je potrebné volať službu HAK +3851987 (pomoc na ceste). Táto spoločnosť je k dispozícií nonstop a má servisné vozidlá aj odťahovú službu.

Strata dokladov a EČV alebo krádež


Na stránke www.hak.hr si občania môžu pozrieť aktuálne cestovné informácie, mýtne informácie, kamery na hraniciach a mýtnych bránach a na interaktívnej mape si môžu pozrieť dopravné obmedzenia a vyhľadať najbližší autoservis, čerpacie stanice, nemocnice, lekárne a iné.


Polícia tiež upozorňuje, že stratu dokladov, evidenčných čísel vozidiel alebo ich krádež je potrebné nahlásiť na najbližšej policajnej stanici, kde naši občania dostanú od chorvátskej polície potvrdenie a následne v prípade, ak občan nemá iný doklad na vycestovanie, je potrebné kontaktovať veľvyslanectvo SR v Chorvátsku za účelom vydania náhradného dokladu na vycestovanie.


Slováci by si mali dať pozor aj na svoje osobné veci, ktoré by nemali nechávať na pláži bez dozoru, dávať si pozor na kabelky a príručné tašky hlavne v úzkych uličkách a na preplnených miestach, apeluje polícia. „Nenechávajte si peňaženku, peniaze a doklady vo vozidle. Vozidlo treba zamknúť aj pri kratšom opustení. Apartmánové izby zamykajte aj v noci, keď spíte,“ uviedla Bárdyová.

Odborníci varujú pred nárastom infikovaných na koronavírus. Ako sa máme správať na dovolenke a po návrate domov?

Počet prípadov ochorenia COVID-19 vo svete opäť postupne narastá, zvýšené počty zaznamenáva aj Slovensko. Konzílium odborníkov prináša niekoľko odporúčaní, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie.

Opatrnosť je na mieste

„V čase letných dovoleniek je preto namieste najmä opatrnosť a zodpovedné správanie. Hoci väčšina ochorení na COVID-19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) v tlačovej správe.

Väčšie počty nakazených hlásia aj na Slovensku, ale podľa MZ SR nejde zatiaľ o rapídny nárast. V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou je dôležité ostať doma a neroznášať infekciu. Zdravotníci odporúčajú spraviť si samotest.

Dodržiavanie opatrení ROR

„V prípade ťažšieho stavu kontaktujte svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania,“ informuje MZV SR. Medzi odporúčania konzília odborníkov patrí aj používanie rúška alebo respirátora na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, opatrnosť pri cestovaní, dodržiavanie odstupu aspoň dva metre alebo vyhýbanie sa objímaniu.

Odborníci ďalej vyzývajú na časté umývanie si rúk a ich dezinfekciu, ako aj na kompletné zaočkovanie. „Ochraňujme predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny ľudí, správajme sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou,“ vyzýva ministerstvo.

Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, je namieste sa otestovať, používať respirátor alebo aspoň rúško. Naďalej platí povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach a sociálnych zariadeniach.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie