• Dnes je: Sobota 10. júna 2023 meniny má Margaréta

Do praxe budú zavedené jednoduchšie a lepšie postupy v starostlivosti počas tehotenstva a pôrodu

Do praxe budú zavedené jednoduchšie a lepšie postupy v starostlivosti počas tehotenstva a pôrodu

Navýšením kompetencií pôrodných asistentiek možno predpokladať návrat pôrodníckej starostlivosti do ich rúk so zamedzením nadbytočných medicínskych intervencií pri nízkorizikovom pôrode.

Ministerstvo zdravotníctva SR zavádza do praxe dva nové štandardy pre zjednotenie a zlepšovanie poskytovania starostlivosti počas tehotenstva a pôrodu. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Naším spoločným cieľom je postupne zlepšovať starostlivosť o matku a dieťa, systematicky s mojím tímom pracujeme na tom, aby sme sa aj v tejto oblasti napredovali.

Ďakujem odborníkom za uvedenie týchto štandardov do praxe, ktoré verím, budú lekárom a zdravotníkom nápomocné pri ich práci v starostlivosti o matku a dieťa,” povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Jednotný postup

Cieľom prvého štandardného postupu s názvom „Prenatálna starostlivosť o nízkorizikovú (fyziologickú) tehotnosť” je zaviesť jednotný postup pri sledovaní fyziologickej tehotnosti.

Ďalej tiež prevencia a včasný záchyt odchýlok naznačujúcich možný vznik materských komplikácií, ako aj včasné odhalenie odchýlok v prenatálnom vývine plodu, správna príprava na pôrod, dojčenie, príprava na rodičovstvo a podpora rodiny.


Druhý postup s názvom „Starostlivosť o nízkorizikovú rodičku počas pôrodu” zavedie jednotný postup počas sledovania a asistencie pri pôrode u fyziologických (nízkorizikových) rodičiek v termíne pôrodu, v týždni tehotnosti 37+0 až 41+6, a to pri jednom plode v polohe pozdĺžnej hlavičkou bez anamnézy cisárskeho rezu v minulosti.

Nadbytočné vyšetrenia

„V rámci odborných diskusií sa dlhodobo komunikovalo o nejednotnom prístupe v poskytovaní zdravotnej starostlivosti o rodičku a priebeh fyziologického pôrodu. Vypracovanie štandardných postupov členmi odbornej skupiny pre gynekológiu a pôrodníctvo považujem za dôležitý krok, ako pre samotné rodičky, tak aj zdravotnícky personál,” uviedol štátny tajomník rezortu Kamil Száz.

Okrem toho by mali zavedené štandardy pomôcť predchádzať plytvaniu zdrojov na nepotrebné výkony, čoho príkladom sú nadbytočné vyšetrenia počas tehotenstva či vysoký podiel cisárskych rezov pri nerizikových tehotenstvách.


Navýšením kompetencií pôrodných asistentiek možno predpokladať návrat pôrodníckej starostlivosti do ich rúk so zamedzením nadbytočných medicínskych intervencií pri nízkorizikovom pôrode.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

V bratislavskom Starom Meste pribudla socha od mladého slovenského sochára Róberta Palúcha

v bratislavskom starom meste pribudla socha od mladeho slovenskeho sochara roberta palucha

10.6.2023 (SITA.sk) -

Svoj záväzok prinášať umenie do verejných priestorov deklarovala Proxenta už pred niekoľkými rokmi. Podľa Pavla Kožíka, generálneho riaditeľa a majiteľa investičnej skupiny, je zámerom Proxenty prinášať pridanú hodnotu v podobe originálneho umeleckého diela do každého projektu, ktorý ako developer zrealizuje. "Pre investičnú skupinu je v biznise jednou z najdôležitejších vecí plniť sľuby. Tie voči našim klientom, ale i tie voči rezidentom našich developerských projektov. A teraz vďaka Krídlam, ktoré sú dielom mladého talentovaného umelca Róberta Palúcha, tento náš sľub aj skutočne plníme," vyjadril sa Kožík počas slávnostného aktu. Ambíciou Proxenty je zároveň pracovať primárne s mladou generáciou umelcov, zoznamovať verejnosť s ich často alternatívnymi prístupmi k spoločenským témam či umeleckému vyjadreniu sa a tiež ich podporiť v budovaní kariér.

Jedným z takýchto umelcov je aj slovenský sochár pôsobiaci v Prahe Róbert Palúch, ktorý Krídla vytvoril na mieru pre projekt Kesselbauer. Dielo zobrazuje sekvencie pohybu dverovej kľučky, ktorá si privlastňuje pohyb vtáčích krídiel pri vzlietaní. Pre Palúcha je typické spájanie tradičného sochárskeho spracovania s netradičnými materiálmi a postupmi. Vo svojej tvorbe rád pracuje s obyčajnými predmetmi, ktoré nás bežne obklopujú a zasadzuje ich do nového kontextu. Takým je aj obyčajná bakelitová kľučka, ktorá Palúcha zaujala natoľko, že z nej vytvoril sériu viacerých objektov. "V prípade sochy pre projekt Kesselbauer som s kľučkou pracoval tak, že som jej dal charakter vtáčích krídiel. V sekvenciách ich postupného rozpaženia a stúpania tak vznikol vertikálny objekt, ktorý odľahčuje priestor átria a otvára ho smerom hore," prezradil Palúch. Dielo je tvorené piatimi samostatne stojacimi stĺpmi s dĺžkou od 3,3 do 7 metrov, na ktorých sú inštalované sklolaminátové krídla s rozpätím od 2,3 do 4 metrov.

Rozmermi výrazná socha zásadným spôsobom dotvorila priestor átria. Ambasádorka projektu Veronika Vágnerová je presvedčená, že vďaka dielu stúpa hodnota aj samotnej novostavby. "Som si istá, že aj tí, ktorí umeniu nerozumejú, budú z tohto počinu nadšení a že sa im bude dielo páčiť." Podľa Marka Popoviča, vedúceho oddelenia kultúry v bratislavskom Starom Meste, však nie je úlohou umenia vo verejných priestoroch prinášať len estetický zážitok. "Umenie vo verejných priestoroch má preukázateľný vplyv aj na zvyšovanie kvality života, duševné zdravie a budovanie identity," povedal Popovič vo svojom príhovore.

Slávnostného aktu sa zúčastnilo niekoľko desiatok pozvaných hostí, ktorí si na záver užili aj exkluzívne tanečné vystúpenie Mirror Family. Dielo Krídla bude po kolaudácii projektu Kesselbauer prístupné aj pre verejnosť.

Viac fotografií zo slávnostného odhalenia sochy Krídla nájdete TU.

Informačný servis

Viac k téme: Dielo "Krídla", PR, Socha
Zdroj: SITA.sk - V bratislavskom Starom Meste pribudla socha od mladého slovenského sochára Róberta Palúcha © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie