• Dnes je: Streda 27. novembra 2024 meniny má Milan

Do jaskyne Driny prerazia nový vchod a pribudne aj zážitkový náučný chodník (foto+video)

Do jaskyne Driny prerazia nový vchod a pribudne aj zážitkový náučný chodník (foto+video)

Pribudne aj zážitkový náučný chodník

Na podpore rozvoja cestovného ruchu v okolí jaskyne Driny v Smoleniciach (okres Trnava) sa dohodli zástupcovia šiestich inštitúcií. Spolupracovať chcú pri vzdelávaní sprievodcov, pri ekovýchovných programoch, exkurziách či prehliadkach jaskyne Driny a okolitej prírody.

Informoval o tom odbor komunikácie Úradu Trnavského samosprávneho kraja.

Spravia nový vchod do jaskyne

„Minulý rok sme zafinancovali opravu cesty k vyhľadávanej jaskyni Driny a teraz ideme ďalej. Spolu s partnermi máme záujem vybudovať moderné návštevnícke a vzdelávacie centrum. Vytvoríme aj nový vchod do jaskyne, a to prostredníctvom jej prerážky. Návštevníkom aj sprievodcom tak ponúkneme komfortné zázemie,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Pribudne aj zážitkový náučný chodník

Projekt bude koordinovať Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj. Po odbornej stránke ho zastreší Štátna ochrana prírody SR, ktorá disponuje projektovou dokumentáciou na prerážku jaskyne a jej zokruhovanie či na rekonštrukciu prevádzkovej budovy.


V lokalite podľa trnavského vicežupana a predsedu Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj Pavla Kalmana pribudne zážitkový náučný chodník z parkoviska v obci k jaskyni a perspektívne aj k Smolenickému zámku a do doliny Hlboča. Bude prezentovať najmä históriu jaskyniarstva a jaskynné legendy, ako aj prírodné zaujímavosti Smolenického krasu.


Na spolupráci pri zatraktívnení lokality sa podpisom memoranda dohodli predstavitelia Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj, Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism, obce Smolenice, Štátna ochrana prírody SR a Lesy SR.



Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Nemecká zbrojovka Rheinmetall stavia novú továreň, Ukrajine dodá len tento rok státisíce kusov delostreleckej munície

nemecka zbrojovka rheinmetall stavia novu tovaren ukrajine doda len tento rok statisice kusov delostreleckej municie

Nemecká zbrojárska spoločnosť Rheinmetall odštartovala výstavbu novej továrne na produkciu munície.

Továreň vybudujú v meste Unterlüs, ktoré sa nachádza medzi Hannoverom a Hamburgom. Nový závod zvýši kapacitu nemeckého výrobcu delostreleckých nábojov a Ukrajina od neho len tento rok dostane státisíce kusov munície.

Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vysielaciu spoločnosť DW.

Riaditeľ Rheinmetallu Armin Papperger povedal, že Nemecko bude schopné po dokončení novej továrne vyrobiť 200-tisíc kusov delostreleckej munície ročne.

Krymský most je nezákonný a musí spadnúť, uviedol ukrajinský predstaviteľ na rozhodcovskom súde v Haagu

Ukrajina v pondelok obvinila Rusko na stálom rozhodcovskom súde v holandskom Haagu z porušovania námorných zákonov a vyhlásila, že Krymský most treba zbúrať. Ako referuje web Kyiv Independent, ukrajinský predstaviteľ na tomto súde Anton Korynevyč povedal, že Rusko si chce privlastniť Azovské more a Kerčský prieliv.

Most je nezákonný

„Chce zabrať Azovské more a Kerčský prieliv pre seba. Takže pri ich vchode postavili veľkú bránu, aby zabránili vstupu medzinárodnej lodnej dopravy a zároveň umožnila vstup malým ruským riečnym plavidlám. Most je nezákonný a musí spadnúť,“ povedal Korynevyč.

Ukrajina začala súdne konanie v roku 2016, keď Rusko začalo s výstavbou Krymského mosta, ktorý mal spojiť okupovaný polostrov s ruskou pevninou. Kyjev tvrdí, že Rusi postavili most zámerne tak nízko nad hladinou, aby zabránili medzinárodnej lodnej doprave.

Označili ho za zbytočnú stavbu

Most sa stal kritickou zásobovacou trasou pre ruské sily po začatí rozsiahlej invázie Moskvy na Ukrajinu. Most bol ťažko poškodený ukrajinskými údermi v októbri 2022 a júli 2023, čo prinútilo Rusko podniknúť kroky na ďalšiu obranu stavby.

Ukrajinská armáda opakovane hovorí, že Krymský most môže byť kedykoľvek legitímnym cieľom útoku. Šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov na margo toho odkázal ruským okupantom, že „Krymský most je zbytočná stavba“.


Vyriešenie medzinárodných arbitrážnych prípadov môže trvať roky a rozsudok v prípade sa tak skoro neočakáva.

Volodin sa vyhráža raketovým útokom na Európsky parlament. Zmena reštrikcí pre Ukrajinu vedie k svetovej vojne s jadrovými zbraňami

Predseda dolnej komory ruského parlamentu Viačeslav Volodin sa vyhráža Európe vojnou a raketovým útokom na Európsky parlament. Učinil tak na Telegrame po tom, ako západní spojenci Ukrajiny začali zvažovať uvoľnenie zbraňových reštrikcií pre ukrajinskú armádu a európski zákonodarcovia v Štrasburgu tento týždeň vyzvali, aby Ukrajina mala možnosť zasiahnuť legitímne vojenské ciele v Rusku.

"Ak sa niečo také stane, Rusko rázne zareaguje použitím silnejších zbraní. To, čo požaduje Európsky parlament, vedie k svetovej vojne s použitím jadrových zbraní. Pre informáciu. Čas letu rakety Sarmat do Štrasburgu je tri minúty a 20 sekúnd," napísal Volodin na Telegrame.

Europoslanci zdôraznili, že "bez zrušenia súčasných obmedzení nemôže Ukrajina plne uplatniť svoje právo na sebaobranu a zostáva vystavená útokom na svoje obyvateľstvo a infraštruktúru". Tiež vyzvali Európsku úniu a jej členské štáty, aby aktívne pracovali na dosiahnutí čo najširšej medzinárodnej podpory pre Ukrajinu a na nájdení mierového riešenia.

Zároveň však tvrdia, že akékoľvek mierové riešenie musí byť založené na plnom rešpektovaní nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Za základné aspekty akéhokoľvek riešenia taktiež považujú vyvodenie zodpovednosti za ruské vojnové zločiny a reparácie a iné platby zo strany Moskvy.

Ukrajina má obrovské zásoby plynu pripravené pre európskych zákazníkov, odkázal šéf Naftogazu

Ukrajina má obrovské zásoby zemného plynu. Ako uviedol v rozhovore pre portál SITA Energetika šéf ukrajinskej energetickej spoločnosti Naftogaz Oleksij Černyšov, Ukrajina má taktiež rozsiahly systém prepravy plynu, ktorým môže prepravovať takmer neobmedzené objemy plynu.

„A okrem toho má Ukrajina najväčšie európske zásobníky plynu, ktoré majú dvojnásobnú alebo trojnásobnú veľkosť, než Ukrajina potrebuje pre seba,“ dodal Černyšov. To všetko podľa neho dáva Ukrajine možnosť stať sa po skončení vojny plynovým európskym uzlom, energetickým centrom.

„Iná cesta neexistuje. A ja chcem, aby Ukrajina v tejto úlohe zostala. Chcem, aby sa Ukrajina o niekoľko rokov stala čistým prispievateľom a vývozcom ukrajinského plynu. To je naša stratégia. Takže takto vidíme našu budúcnosť,“ doplnil Černyšov. Ukrajina chce podľa neho zostať pevným partnerom, ktorý dodáva plyn európskym zákazníkom.

„Aj v budúcnosti budeme vyvážať ukrajinský plyn a prepravovať ho k vám (na Slovensko – poz. red.) a do ďalších európskych krajín,“ podotkol Černyšov. Šéf ukrajinských plynárov je presvedčený, že aj bez ruského plynu nie je v súčasnosti v Európe nedostatok zemného plynu.

„Máme Nórsko, ktoré ťaží rekordné množstvo. Máme infraštruktúru LNG, ktorá sa dá využiť na dovoz zámorského plynu. A zásobníky sú plné. Vo všeobecnosti v tom nevidím problém. A ako som vám povedal, podiel Gazpromu sú teraz len 4 %, ktoré prichádzajú cez ukrajinské potrubie,“ konštatoval Černyšov, ktorý je presvedčený, že zemný plyn zostane základným kameňom európskej ekonomiky aj v nasledujúcich desaťročiach.


Počasie