• Dnes je: Utorok 20. februára 2024 meniny má Lívia

Do europarlamentu sa možno vráti aj Marek Kotleba, Mazurek si nevie predstaviť lietať do multikultúrnej západnej Európy

Do europarlamentu sa možno vráti aj Marek Kotleba, Mazurek si nevie predstaviť lietať do multikultúrnej západnej Európy

Euractiv predpokladá, že Mazurek si v prípade úspechu zvolí pôsobisko v slovenskom parlamente.

23.8.2023 (SITA.sk) - Viacero súčasných slovenských poslancov Európskeho parlamentu kandidujúcich v septembrových parlamentných voľbách avizovalo, že sa v prípade úspechu v nich svojho mandátu v europarlamente vzdajú. Znamená to, že do ich kresiel zasadnú náhradníci, no tí nemusia byť z rovnakej politickej strany. Podľa portálu Euractiv sa do europarlamentu môže vrátiť nezaradený poslanec Martin Beluský alebo Marek Kotleba z Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS).

Pôsobisko v slovenskom parlamente

Europoslanec Milan Uhrík, ktorý kandiduje vo voľbách za hnutie Republika z prvého miesta má vysokú šancu sa dostať do Národnej rady SR. Vyplýva to aj z posledných prieskumov, v ktorých hnutiu namerali šesť až osem percent. Europoslancom sa však stal v roku 2019 za stranu ĽSNS, jeho prvým náhradníkom by tak mal byť Milan Mazurek, ktorý tiež figuruje na kandidátke Republiky, avšak na opačnom konci, patrí mu 150. miesto.

„Po neúspechu v eurovoľbách v roku 2019 napísal, že si nikdy nevedel predstaviť ,pravidelne lietať do kozmopolitných a multikultúrnych veľkomiest západnej Európy´," uviedol portál.

Ďalší náhradník

Po Mazurekovi je ďalším náhradníkom spomínaný Beluský, ktorý v septembrových voľbách kandiduje z tretieho miesta za stranu ĽSNS. Tá však v súčasnosti nemá reálne šance obsadiť kreslá v slovenskom parlamente, v prieskumoch jej namerali niečo okolo jedného až dvoch percent voličov. Kotlebova strana však bojuje za vystúpenie z NATO a taktiež z Európskej únie.

„V europarlamente by pravdepodobne ostal bez politickej frakcie a bez šance na výrazné ovplyvnenie legislatívnych procesov," uvádza Euractiv. Pozíciu poslanca v Európskom parlamente by mohol zaujať aj Marek Kotleba, ktorý je náhradníkom za Miroslava Radačovského. Ten bol zvolený za ĽSNS, aj keď nebol nikdy členom kotlebovcov.

V septembrových voľbách však kandiduje za Slovenskú národnú stranu (SNS) zo 100. miesta. Aj keď má SNS šancu dostať sa do parlamentu, prieskumy jej namerali viac ako päť percent, Radačovský by potreboval získať veľké množstvo hlasov.

Demokrati zatiaľ nedosahujú dobré výsledky

V prípade volebného úspechu sa chce svojho euromandátu vzdať aj líder hnutia Progresívne Slovensko (PS) a taktiež jeho kandidátky Michal Šimečka. Progresívcom v prieskumoch už dlhšie patrí druhá priečka, a teda jeho šance obsadiť kreslá v Národnej rade SR sú vysoké.

Pozitívne by mohli septembrové voľby podľa Euractiv dopadnúť aj pre Michala Wiezika (PS), ktorý kandiduje z deviateho miesta. Ich náhradníkom je Jozef Mihál, ktorý do eurovolieb kandidoval za stranu Spolu a v súčasnosti kandiduje za stranu Demokrati zo 145. miesta, čo je premenovaná strana Spolu.

Demokrati aktuálne nedosahujú v prieskumoch výsledky, ktoré by im zaručovali hladký priebeh do slovenského parlamentu. Z radov PS sú ešte náhradníčkami Simona Petrík a Zora Jaurová kandidujúce z ôsmeho, respektíve šiesteho miesta. Majú tak vysokú šancu dostať sa do slovenskej Národnej rady.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 20. február 2024

horoskopy na dnes utorok 20 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 20. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Pohodu z rodiny prenesiete aj medzi známych. Každý si rád vypočuje vaše poznámky. Popoludní vás čaká príjemné posedenie a priateľský rozhovor.

Býk 21.4. - 21.5.

Napriek menším nedorozumeniam i stresom dokážete nemožné. Stačí, aby ste sa len trochu ovládali. Informácie, ktoré získate, sa vám podarí výhodne využiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaše činy súvisiace so vzťahmi budú mimoriadne úspešné. V zamestnaní sa vám núka vynikajúca ponuka. Mali by ste sa do nej pustiť z plných síl.

Rak 22.6. - 22.7.

Každý pohľad na byt vás bude nabádať do jeho vylepšovania. Zajtrajší deň si vyhradíte na regeneráciu síl. Konečne sa dostanete k oddychovému čítaniu.
Všetky Horoskopy pre Utorok 20. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie