• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

COVID-19 negatívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, významne zhoršuje stav srdca

COVID-19 negatívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, významne zhoršuje stav srdca

Veľká štúdia z roku 2022, ktorá sledovala lekárske záznamy 691-tisíc pacientov v Spojených štátoch, zistila, že ľudia mali výrazne vyššie riziko vzniku prakticky všetkých chorôb súvisiacich so srdcom po prekonaní covidu.

Po troch rokoch pandémie sú krátkodobé a dlhodobé riziká covidu čoraz zreteľnejšie. Od začiatku pandémie zaznamenali lekári na Slovensku viac ako 6 000 úmrtí na zlyhanie srdca, čo je viac ako desaťkrát viac ako v rovnakom období pred pandémiou.

Výskumy ukazujú, že pandémia COVID-19 má u pacientov s chronickými srdcovými ochoreniami za následok významné zhoršenie stavu srdca.

Mnohí ľudia s COVID-19 už majú srdcové ochorenia, ako je ischemická choroba srdca, srdcový záchvat alebo hypertenzia. Existuje tiež skupina pacientov, ktorí nemajú predchádzajúce srdcové ochorenia, ale prejavujú príznaky srdcových ochorení po infekcii SARS-CoV-2. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby pacienti s COVID-19 boli starostlivo monitorovaní a aby mali prístup k odpovedajúcej starostlivosti.

Počty úmrtí na zlyhanie srdca spôsobené pandémiou COVID-19 sú celosvetovo stále vysoké


Lekári a výskumníci už takmer nepochybujú o tom, že faktorom bol samotný COVID-19. Okrem komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas akútnej fázy infekcie Covid, sa zdá, že až rok po infekcii existuje zvýšené riziko infarktu, mŕtvice a iných problémov.


Veľká štúdia z roku 2022, ktorá sledovala lekárske záznamy 691-tisíc pacientov v Spojených štátoch, zistila, že ľudia mali výrazne vyššie riziko vzniku prakticky všetkých chorôb súvisiacich so srdcom po prekonaní covidu.

Podľa výskumu mali ľudia 1,5-krát vyššiu pravdepodobnosť mŕtvice, takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť infarktu a mali 1,6 až 2,4-krát vyššie riziko vzniku rôznych typov arytmií. Jedna štúdia zistila, že takmer 32 % nakazeným sa v nasledujúcich mesiacoch vyvinul vysoký krvný tlak.

Dokážu vakcíny znížiť riziko?

Výskum ukázal, že ľudia, ktorí sú očkovaní, majú zhruba o 40 až 60 percent nižšiu pravdepodobnosť srdcového infarktu alebo mozgovej príhody po nákaze koronavírusom ako tí, ktorí očkovaní nie sú.


Môže to byť spôsobené tým, že u očkovaných ľudí je menej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie závažný Covid, čo zase znižuje riziko mnohých z týchto problémov súvisiacich so srdcom. Alebo vakcína môže pomôcť chrániť samotný kardiovaskulárny systém – napríklad znížením zápalových účinkov Covidu.


Existuje taktiež malé riziko vzniku myokarditídy (zápalu srdcového svalu) niekoľko týždňov po podaní vakcíny mRNA Covid od Pfizer-BioNTech alebo Moderna. Riziko myokarditídy po prekonaní Covidu je však oveľa vyššie.


Štúdia Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádza, že muži vo veku 12 až 29 rokov, ktorí majú najväčšie riziko komplikácií očkovania, mali štyri až osemkrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku myokarditídy po nákaze koronavírusom než tri týždne po podaní dávky vakcíny. U mužov vo veku 30 rokov a starších bolo riziko myokarditídy 28-krát vyššie z Covidu ako z vakcíny.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie