• Dnes je: Pondelok 17. júna 2024 meniny má Adolf

Česi zatiaľ nikam neodchádzajú, počkajú si na kroky vlády

Česi zatiaľ nikam neodchádzajú, počkajú si na kroky vlády

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková a premiér Robert Fico.

Na Slovensku znova ožila téma výstavby novej jadrovej elektrárne. Všetci naši politici naprieč celým politickým spektrom mali k jadrovej energetike veľmi pozitívny vzťah.

Jej rozvoj podporovali všetky vlády od vzniku Slovenskej republiky. Výnimkou nie je ani súčasná štvrtá vláda Roberta Fica.

Premiér sa minulý týždeň po kontrolnom dni na ministerstve hospodárstva nechal počuť, že jeho terajšia vláda musí prijať jasné kroky, ktoré budú smerovať k výstavbe nového jadrového zdroja. Plne s ním súhlasila aj ministerka hospodárstva Denisa Saková. Súhlasne prikyvovala aj slovenská politická opozícia.

Detaily do konca októbra

Vládny kabinet následne prijal zámer výstavby nového jadrového zdroja s inštalovaným výkonom do 1 200 megawattov. Nateraz sa len vie, že nový jadrový blok by mal vyrásť v lokalite Jaslovských Bohuníc. Ministerka Saková má do konca októbra priniesť na vládu detailnejšie informácie o novej jadrovke.

Slovenská vláda zrejme počíta naďalej s projektom výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, ktorý už niekoľko rokov pripravuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS). Spoločnosť JESS pre portál SITA Energetika potvrdila, že projekt nového jadrového zdroja pokračuje podľa aktuálneho harmonogramu so schváleným Podnikateľským zámerom pre obdobie 2022 až 2025.


Momentálne sa JESS sústreďuje na získanie dvoch licenčných rozhodnutí. Povolenie o umiestnení nového jadrového zdroja podľa Atómového zákona a Povolenie o umiestnení nového jadrového zdroja podľa Stavebného zákona.

ČEZ je pripravený spolupracovať

Slovensko prostredníctvom firmy JESS pracuje zhruba 15 rokov na výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Spoločnosť JESS založila za účelom výstavby novej jadrovej elektrárne ešte prvá vláda Roberta Fica v roku 2009.

Na výstavbe novej jadrovej elektrárne na miestach v súčasnosti odstavovaných jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach sa naďalej podieľa aj česká spoločnosť ČEZ prostredníctvom svoje dcérskej spoločnosti ČEZ Invest Slovensko. Tá je stále 49-percentným akcionárom v spoločnosti JESS.

Podľa slov ministerky Sakovej by však štát chcel ísť do projektu už iba ako jediný akcionár. Česká energetická skupina ČEZ zatiaľ nemá o tom žiadne informácie a jasne naznačila, že je pripravená s projektom slovenskej vláde stále naďalej pomáhať.


„Musíme sa najprv zoznámiť s konkrétnym rozhodnutím a zámermi slovenskej vlády. Ale všeobecne platí, že všade na svete jadrové projekty realizujú vlády štátov. ČEZ je pripravený so slovenskou vládou na tejto agende spolupracovať,“ povedal pre portál SITA Energetika hovorca ČEZu Ladislav Kříž.

Jadrovka za miliardy eur

Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový reaktor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov.


Podľa investičného zámeru sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029.



V súčasnosti sa už uvažuje s rokom 2039. S výstavbou by sa mohlo začať v roku 2031. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba Bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred ôsmich rokov od 4 do 6 miliárd eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Spoločnosť Meta odstraňuje príspevky týkajúce sa zbierky Munícia pre Ukrajinu, verejnosť však naďalej môže prispievať

spolocnost meta odstranuje prispevky tykajuce sa zbierky municia pre ukrajinu verejnost vsak nadalej moze prispievat

17.6.2024 (SITA.sk) - Aj napriek odstraňovaniu príspevkov zbierky Munícia pre Ukrajinu môže verejnosť naďalej prispievať. Informovala o tom iniciatíva Mier Ukrajine a vysvetlila, že od soboty 15. júna začala sociálna sieť Facebook od spoločnosti Meta masívne odstraňovať príspevky, v ktorých bol zverejnený link na webstránku či názov finančnej zbierky Munícia pre Ukrajinu.

Slovensko sa ňou pridalo k celosvetovej iniciatíve českej vlády a jej cieľom je podporiť Ukrajinu v obrane proti ruskej agresii. Iniciatíva Mier Ukrajine pripomenula, že zbierku spustili pred dvomi mesiacmi a od vtedy ju podporilo viac ako 67-tisíc darcov sumou viac ako štyri milióny eur.

Intenzívnejšie útoky

V procese je už aj samotný nákup a doručenie munície Ukrajine. Zbierka aj naďalej pokračuje a verejnosť tak môže prispievať jednorazovo alebo pravidelne. Iniciatíva súčasne intenzívne pracuje na zistení dôvodov, pre ktoré sa spoločnosť Meta rozhodla odstrániť obsahy so zmienkou o zbierke. Marián Kulich z Mier Ukrajine vysvetlil, že Meta ako dôvod uvádza porušenie kybernetickej bezpečnosti.

Kontaktovali sme jej podporu a momentálne čakáme na odpoveď a vysvetlenie. Chceme zdôrazniť, že v poslednom období zbierka čelí intenzívnejším útokom ako v predošlom období, a k obvyklým výhražným správam a podaným trestným oznámeniam sa pridali organizované útoky na sociálnych sieťach a útoky na infraštruktúru zbierky,” dodal Kulich s tým, že jednému z iniciátorov zbierky 15. júna po opakovanom nahlasovaní natrvalo zablokovali účet na platforme X.

Problémy majú viaceré iniciatívy

Iniciatíva ďalej priblížila, že podľa informácií od užívateľov Facebooku v daný deň odstránili aj mnohé iné príspevky, ktoré sa netýkali priamo zbierky, no súviseli s inými projektmi na pomoc Ukrajine.

Útoky s cieľom obmedziť alebo zastaviť pro-ukrajinské iniciatívy sa nedejú len zbierke Munícia pre Ukrajinu. Podobné aktivity na platforme X aj Facebook nám hlásili rôzne iniciatívy a jednotlivci s pro-ukrajinskou tematikou v Čechách aj na Slovensku,” uviedol Dodo Dobrík z organizácie Dárek pro Putina, ktorá je partnerom zbierky a poskytuje jej technickú, komunikačnú a logistickú podporu.


Počasie