• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Bratislavské letisko zrekonštruuje vedľajšiu dráhu, po jej dokončení sa zaradí medzi najmodernejšie na Slovensku

Bratislavské letisko zrekonštruuje vedľajšiu dráhu, po jej dokončení sa zaradí medzi najmodernejšie na Slovensku

Po ukončení rekonštrukcie samotného zariadenia bude nasledovať jeho skúšobná prevádzka. Zariadenie bude po rekonštrukcii patriť k najmodernejším svojho druhu na Slovensku.

Všetky vzlety a pristátia na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave budú od 21. apríla do 30. júna uskutočňovať z hlavnej dráhy 13/31.

Vedľajšia dráha 04/22 bude v tomto období uzatvorená pre rekonštrukciu a modernizáciu rádionavigačného systému určeného na pristátie ILS22.

Najmodernejšia dráha na Slovensku

Ako informovalo bratislavské letisko na svojom portáli a sociálnej sieti, rekonštrukciu zabezpečuje štátny podnik Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky (LPS), a keďže práce vykonávajú v blízkosti druhej dráhy, musia odstaviť aj tú.

„Po ukončení rekonštrukcie samotného zariadenia bude nasledovať jeho skúšobná prevádzka. Zariadenie bude po rekonštrukcii patriť k najmodernejším svojho druhu na Slovensku,” uviedla špecialistka na vonkajšie vzťahy a mediálnu spoluprácu LPS Nikola Scherhauferová.

Obyvatelia mestských častí Bratislavy a obcí v okolí letiska, napríklad častí Rača, Vajnory a obcí Most pri Bratislave, Miloslavov, Malinovo, Zálesie a iných, môžu zaznamenávať zvýšený počet preletov lietadiel nad ich územím do konca júna práve z dôvodu, že v prevádzke bude len hlavná dráha letiska so vzletmi a pristátiami nad týmito oblasťami.

Uzavreté letové dráhy

Vedľajšia dráha so vzletmi a pristátiami nad Ivankou pri Dunaji či bratislavskými mestskými časťami Ružinov, Vrakuňa, Podunajské Biskupice bude úplne uzatvorená, takže ich obyvatelia prelety lietadiel nad svojimi domami a bytmi nezaznamenajú.


Dráhový systém bratislavského letiska tvoria dve na seba kolmé vzletové a pristávacie dráhy a rolovacie dráhy. Tie umožňujú pristátie a následný pohyb takmer všetkých dopravných lietadiel – od najmenších, jednomotorových, až po lietadlá typu Boeing 747.

Hlavná dráha 13/31 má dĺžku 3 190 metrov a šírku 45 metrov, je vybavená systémom svetelných a navigačných zariadení umožňujúcich presné priblíženie za podmienok III A kategórie poveternostných miním Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO).

Vedľajšia dráha 04/22 je dlhá 2 900 metrov a široká 60 metrov. Sú na nej svetelné a rádio-navigačné zariadenia pre presné priblíženie za podmienok I kategórie poveternostných miním. Obe dráhy majú cementovo-betónový povrch.Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie