• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Zvyšovanie výrobných cien v priemysle sa po výrazných rastoch spomaľuje

Zvyšovanie výrobných cien v priemysle sa po výrazných rastoch spomaľuje

Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v marci medziročne vyššie o 21,5 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 6,9 % vyššie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov vzrástli o 35,7 %.

Zvyšovanie výrobných cien v priemysle na domácom trhu sa po minuloročných výrazných rastoch v tomto roku spomaľuje.

Domáci trh bol vyššie

Výrobné ceny v poľnohospodárskej výrobe dlhodobo ťahajú nahor najmä dynamické rasty živočíšnych produktov. Ceny stavebných materiálov vzrástli už len jednociferne, aktuálny rast bol najnižší od začiatku leta 2021. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci medziročne vyššie o 27,7 % a medzimesačne klesli o 1,3 %. Vývoj ovplyvnil podobne ako v predošlých mesiacoch najmä medziročný rast cien v dodávkach elektriny a plynu, ktoré stúpli na 60,1 %.

Pokles v produkcií kovov

Vo váhovo dôležitých odvetviach slovenského priemyslu ceny vzrástli v produkcii dopravných prostriedkov o 11,1 % a vo výrobe z gumy a plastu o 18,3 %.


Naopak, medziročný pokles výrobných cien sa prejavil v produkcií kovov a kovových konštrukcií o 4,8 % a tiež v spracovaní ropných produktov o 2,6 %. Ceny priemyselných výrobcov na export boli medziročne vyššie o 9,1 %, medzimesačne stúpli o 1 %.

Ceny stavebných prác

Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v marci medziročne vyššie o 21,5 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 6,9 % vyššie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov vzrástli o 35,7 %.


Z rastlinných výrobkov sa zvýšili najmä ceny zemiakov o 47,2 % a zo živočíšnych výrobkov sú dlhodobo medziročne vyššie najmä ceny slepačích konzumných vajec, aktuálne v marci o 77,7 % a ceny surového kravského mlieka o 36,5 %.


Ceny stavebných prác v porovnaní s februárom 2023 vzrástli o 1,2 %, medziročný rast dosiahol 15,1 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve boli medziročne vyššie o 9,4 %, v porovnaní s februárom vzrástli o 2,7 %.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie