• Dnes je: Piatok 14. mája 2021 meniny má Bonifác

Zvyšovanie počtu zamestnancov v automobilkách Volkswagen a Jaguar nie je dôsledkom ukončenia koronakrízy

Zvyšovanie počtu zamestnancov v automobilkách Volkswagen a Jaguar nie je dôsledkom ukončenia koronakrízy

Dvojica automobiliek pôsobiacich na Slovensku minulý týždeň ohlásila zvyšovanie počtu zamestnancov.

Ohlásené prijímanie nových zamestnancov do bratislavského Volkswagenu a nitrianskeho Jaguar Land Rover je dôsledkom rozbehu nových projektov a navýšenia kapacít výrob.

Ako pre agentúru SITA priblížil generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula, nedá sa to automaticky považovať za ukončenie krízového obdobia pre automobilový sektor, ktorý spôsobila pandémia koronavírusu.

Čo môže ovplyvniť rýchlosť náboru?

Ak je podľa neho potrebné rozbehnúť nový projekt a nie je možné pokryť ho s doterajším stavom pracovníkov, je potrebné prijímať nových. Rýchlosť náboru však môže ovplyvniť to, ako rýchlo príde k revitalizácii trhu po pandémii, či aké opatrenia na podporu trhu budú v jednotlivých krajinách uplatnené.

„Dôležité pre záujem o výrobu zo Slovenska bude aj to, či sa do slovenských výrobných závodov dostanú projekty výroby vozidiel s nízkymi alebo nulovými emisiami, u ktorých sa dá očakávať, že postupne začnú zvyšovať svoje uplatnenie na trhu na úkor klasických technológií,“ poznamenal ďalej Pribula.

Oživenie automobilového priemyslu

Plynulosť výrob a oživenie automobilového priemyslu môže zároveň podľa neho ovplyvniť viacero ďalších faktorov, z ktorých je v súčasnosti najvýznamnejší nedostatok elektronických čipov. „S nedostatkom čipov sa už potýkajú prakticky všetky značky a výroby na svete. Jedno ohnivko v dodávateľskom reťazci môže zastaviť celý systém. Môže tak nastať prebytok dopytu a nedostatok vozidiel na trhu,“ upozornil.

Dvojica automobiliek pôsobiacich na Slovensku minulý týždeň ohlásila zvyšovanie počtu zamestnancov. Bratislavský závod Volkswagenu prijme v krátkom čase približne 400 nových zamestnancov. Nitriansky Jaguar Land Rover zase plánuje zamestnať ďalších 600 ľudí. Subdodávatelia by mali zároveň prijať 300 pracovníkov.


V trnavskej automobilke Stellantis zatiaľ podľa jej hovorcu Petra Šveca v roku 2021 neplánujú väčší nábor zamestnancov. „Obsadzujeme pochopiteľne tie pozície, ktorá sa uvoľnia z dôvodu prirodzenej fluktuácie,“ dodal. Žilinská Kia Motors Slovakia má v súčasnosti 3 670 zamestnancov, pričom tento stav plánuje zachovať počas roka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie