• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Zvyknete používať kartu? Na Slovensku môžu hroziť najväčšie problémy s platbou cez terminál

Zvyknete používať kartu? Na Slovensku môžu hroziť najväčšie problémy s platbou cez terminál

Slovensko má len dvanásť platobných terminálov na tisíc obyvateľov a spolu s Nemeckom sa v rebríčku európskych krajín umiestnilo na posledných dvoch miestach. To znamená, že platiť bez hotovosti v peňaženke môže byť pre zákazníka problém.

Naopak, Grécko má 72 terminálov a Španielsko 46 terminálov na tisíc obyvateľov. Vyplýva to z údajov spoločností Global Payments a Mastercard.

Susedné Česko je na tom v porovnaní so Slovenskom podľa dát podstatne lepšie. Radí sa v počte terminálov k európskemu priemeru, čo je približne 27 zariadení na tisíc obyvateľov. Rovnako sú na tom Poliaci a Chorváti. V Maďarsku sa približujú s 22 terminálmi k európskemu priemeru.

Kartou platí väčšina

Ako ďalej uviedol generálny riaditeľ Mastercard Česká republika a Slovensko Michal Čarný, platobná karta je v súčasnosti primárnou metódou platenia pre väčšinu slovenskej populácie. Kartou vlani vykonali už 59 % všetkých transakcií.

„Mohlo by to byť až 75 %, keby v 16 % prípadov zákazníci nenarážali na nemožnosť platiť kartou u obchodníkov. Avšak aj toto číslo sa za posledných päť rokov výrazne zmenšilo,” hovorí Čarný. Dokonca nemožnosť platiť kartou od nákupu odradí podľa neho rovné dve tretiny držiteľov kariet.

Výhoda pre turistov

V celej južnej Európe sú platobné terminály veľmi populárne. Výrazne vyššie množstvo terminálov súvisí najmä s miestnou politikou obchodníkov, ktorí žijú z cestovného ruchu.


„V krajinách ako Grécko, Španielsko či Taliansko majú obchodníci hneď niekoľko terminálov od rôznych poskytovateľov. Ich dostupnosť je totiž jednoznačnou výhodou najmä pre turistov,“ hovorí obchodný riaditeľ Global Payments Erik Brinkáč.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Na diaľnici D1 sa stala reťazová nehoda, zrazilo sa osem áut

na dialnici d1 sa stala retazova nehoda zrazilo sa osem aut

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - Na diaľnici D1 smere od Popradu na Prešov v 365. kilometri hlási polícia reťazovú dopravnú nehodu. Ako pre agentúru SITA potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, ide o zrážku asi ôsmich vozidiel. Podľa jej slov zatiaľ nie sú hlásené vážne zranenia, úsek je ale neprejazdný.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že na miesto sa aktuálne presúvajú záchranné zložky.


Počasie