• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Zvolenie Machaja ako nového riaditeľa RTVS podľa Šipoša ukázalo, že koalícia má zmysel a prináša výsledky

Zvolenie Machaja ako nového riaditeľa RTVS podľa Šipoša ukázalo, že koalícia má zmysel a prináša výsledky

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Šipoš ocenil, že k voľbe Ľuboša Machaja sa pridala aj koaličná strana Sloboda a Solidarita.

30.6.2022 (Webnoviny.sk) - Zvolenie nového riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) je ďalší krok, kde sa ukázalo, že táto koalícia má zmysel a prináša výsledky pre Slovensko. Na tlačovej konferencii to vyhlásil šéf poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš po tom, čo parlament zvolil za nové generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja.

Kvalitná a transparentná žurnalistika

Cieľom OĽaNO podľa Šipoša bola kvalitná a transparentná žurnalistika, ktorej výkladnou skriňou musí byť RTVS. „Dnes (30. júna pozn. redakcie) sme k tomuto cieľu urobili míľový krok,“ vyhlásil Šipoš.

Povedal, že verí, že sa uvoľní napätá atmosféra RTVS. Ocenil, že sa k voľbe Machaja pridala aj koaličná strana Sloboda a Solidarita.

Zlepšenie boja proti dezinformáciám

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) na tlačovej konferencii vyhlásil, že sa končí éra súčasného riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka a RTVS povedie slušný človek s morálnym kreditom. Pripomenul, že Rezník dokázal pôsobiť vo verejnoprávnych médiách od čias Vladimíra Mečiara a jeho reputačná záťaž bola obrovská.

Podľa Čekovského má Machaj po rokoch pôsobenia Rezníka čo naprávať. Je tiež rád, že spätná väzba z RTVS je pozitívna. Čekovský poznamenal, že Machaj sľubuje zlepšenie spravodajstva a viac bojovať proti dezinformáciám. Šéf mediálneho výboru parlamentu je tiež rád, že novým riaditeľom RTVS bude človek, ktorý mal aj podporu odbornej verejnosti.

Parlament vo štvrtok zvolil za riaditeľa RTVS Machaja. Podporilo ho 89 poslancov zo 122 prítomných. Súčasný šéf RTVS Rezník dostal 29 hlasov. Rezník skončí vo funkcii 1. augusta tohto roka.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie