• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Zvolen od budúceho roka zavedie regulované parkovanie v dvoch zónach, zmena sa týka aj výšky poplatkov

Zvolen od budúceho roka zavedie regulované parkovanie v dvoch zónach, zmena sa týka aj výšky poplatkov

Hlavným dôvodom, prečo mesto po 12 rokoch pristupuje aj k zmenám v cenníku za odstavenie vozidla, je zahlcovanie parkovísk a potreba regulácie zaparkovaných áut.

Zmeny v parkovaní majú zaviesť poriadok do parkovania v dvoch zónach vo Zvolene, kde sa do dnešného dňa parkuje živelne. Ide o sídlisko Západ a širšie centrum mesta.

Uľahčenie parkovania

Nové pravidlá v pondelok schválili poslanci zvolenského mestského zastupiteľstva, platiť budú od mája budúceho roka. Úprava sa týka aj zmeny cien parkovného či predplatených kariet v bezprostrednom centre. Pribudnú aj nové formy platby – platobnou kartou a najmä prostredníctvom webovej aplikácie. Mesto tiež prináša možnosť kratšieho – polhodinového státia.

„Postupné rozširovanie regulovaného parkovania je jediný spôsob, ako uľahčiť parkovanie našim obyvateľom, ktorí majú vo Zvolene trvalý pobyt. Mnohokrát sa oprávnene sťažujú, že pred ich bytovými domami stoja vozidlá s cudzími poznávacími značkami, pričom oni nemajú kde zaparkovať. Tomu bude po novom koniec v rozšírenom centre mesta i na sídlisku Západ,“ informuje primátor mesta Zvolen Vladimír Maňka.

Rezidentská karta

Pravidlá, ktoré v pondelok schválili poslanci mestského zastupiteľstva, hovoria o tom, že obyvateľom s trvalým pobytom mesto na požiadanie vydá rezidentskú kartu, oprávňujúcu parkovať v mieste ich bydliska po celý rok. Pre prvé vozidlo bude karta stáť 20 eur. V prípade druhého auta v domácnosti to bude 100 eur, tretia a každá ďalšia bude stáť 400 eur.

„Aby sme mohli systém spustiť aj v rozšírenom centre mesta a na sídlisku Západ, je potrebné riadne vyznačiť všetky využiteľné parkovacie miesta. Umožníme parkovať aj tam, kde to doteraz nebolo povolené. Po novom bude možné stáť výhradne už len na oficiálnych plochách – iné parkovanie nebude tolerované,“ objasňuje vedúci odboru dopravy zvolenského magistrátu Pavel Brťka.

Problémom je zahlcovanie parkovísk

Vyznačenie miest a úpravy dopravného značenia bude mesto podľa jeho slov realizovať v jesenných a jarných mesiacoch. To je dôvod, prečo mesto naplánovalo spustenie nového systému parkovania na máj budúceho roka. Len v rozšírenom centre mesta bude na technické úpravy potrebných takmer 400-tisíc eur a na sídlisku Západ 170-tisíc eur.

Hlavným dôvodom, prečo mesto po 12 rokoch pristupuje aj k zmenám v cenníku za odstavenie vozidla, je zahlcovanie parkovísk a potreba regulácie zaparkovaných áut. Prudko tiež rastú výdavky na budovanie a údržbu parkovacích miest, ďalšie financie si vyžaduje aj zavádzanie moderných systémov.

Rozširovanie regulovaného parkovania

Vybraté poplatky za parkovanie budú slúžiť na jeho ďalší rozvoj, zavádzanie smart technológií, rozširovanie zelene, ale aj zimnú či letnú údržbu, ktorej cena za 12 rokov stúpla mnohonásobne.

Nový systém parkovania by mal vo Zvolene začať fungovať od mája budúceho roka v úplnom centre mesta, v rozšírených centrálnych zónach a na sídlisku Západ. Mesto súčasne zadáva vypracovanie ďalších dopravných projektov aj na zvyšné časti mesta, aby mohlo v budúcnosti rozšíriť systém regulovaného parkovania aj v nich.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie