• Dnes je: Štvrtok 13. augusta 2020 meniny má Ľubomír

Zuzana Čaputová chce Slovensko pripravené na druhú vlnu koronavírusu, naznačila potrebné kroky

Zuzana Čaputová chce Slovensko pripravené na druhú vlnu koronavírusu, naznačila potrebné kroky

Prezidentka Zuzana Čaputová tiež vyjadrila presvedčenie, aby sa v prípravách na druhú vlnu pandémie nepoľavovalo a čo najskôr bol pripravený systém účinného testovania.

23.6.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová sa informovala u ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) a hlavného hygienika Jána Mikasa o pripravenosti Slovenska na druhú vlnu pandémie. Tí ju uistili, že na prípravách sa pracuje a počet testovaní sa opätovne zvýši. Hlava štátu to uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti.

Uchránili sme tisíce životov

Čaputová zároveň vyjadrila presvedčenie, aby sa v prípravách na druhú vlnu pandémie nepoľavovalo a aby bol čo najskôr pripravený systém účinného testovania. Práve to je totiž podľa nej dôležité v prípade nárastu počtu infikovaných. Slovensko by tak zvládlo situáciu bez opätovného uzatvorenia krajiny, firiem, inštitúcií a prevádzok.

Podľa prezidentky Čaputovej zvládlo Slovensko prvú vlnu pandémie najmä vďaka disciplíne ľudí a rýchlemu zavedeniu tvrdých opatrení. „Cena bola vysoká, no primeraná tomu, čo sme uchránili. Životy a zdravie tisícov spoluobčanov. Lenže, zatiaľ čo prvá vlna nás mohla prekvapiť, na prípadnú druhú vlnu už musíme byť pripravení. Zaviesť naspäť najprísnejšie obmedzenia by bola najkrajnejšia možnosť,“ uviedla hlava štátu s tým, že Slovensko by sa už malo vyhnúť takémuto scenáru.

Je potrebný inteligentný systém

Čauputová zdôraznila, že je potrebné venovať všetku potrebnú energiu do príprav inteligentného systému, ktorý dovolí efektívne identifikovať chorých a testovať všetkých, s ktorými prišli do kontaktu.

Hlava štátu pripomenula, že počas nedele 21. júna svet zaznamenal najvyšší denný nárast prípadov ochorenia od vypuknutia pandémie. „Telefonovala som preto s ministrom vnútra a hlavným hygienikom, aby som sa informovala o stave príprav na prípadný návrat pandémie. Uistili ma, že sa na prípravách pracuje a že počet testovaní sa opätovne zvýši,“ informovala Čaputová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie