• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

ZSSK by podľa vládneho auditu mohla ušetriť 130 miliónov eur. Medzi odporúčaniami sú aj úprava cien či zmena grafikonu

ZSSK by podľa vládneho auditu mohla ušetriť 130 miliónov eur. Medzi odporúčaniami sú aj úprava cien či zmena grafikonu

So všetkými odporúčaniami ÚHP už niekoľko mesiacov pracujeme a postupne ich zavádzame do praxe

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) by mohla usporiť alebo využiť efektívnejšie na svoj ďalší rozvoj 130 miliónov eur.

Vyplýva to zo záverov vládneho auditu ZSSK, na ktorom sa spolupodieľal Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR.

Ich obsahom sú aj odporúčania, ktoré by mohli osobnú železničnú dopravu ešte viac zefektívniť.

Národný vlakový osobný dopravca závery auditu víta a upozorňuje na nevyhnutnosť záväzných dlhodobých stratégií rozvoja slovenskej železničnej dopravy v reáliách európskej infraštruktúry a jej odporúčaní. Ministerstvo financií a ZSSK o tom informovali v utorok v spoločnej tlačovej správe.

ZSSK odporúčania auditu víta

„Plnenie odporúčaní z auditu by v dlhodobom horizonte malo zvýšiť efektívnosť využitia zdrojov o 94 mil. eur a príjmy z cestovného o ďalších 15 až 36 mil. eur. Časť uvoľnených zdrojov sa môže použiť na zavedenie častejších vlakových spojení a zvýšenie kvality dopravy,“ uviedol riaditeľ ÚHP Martin Haluš.

Výsledky auditu sú podľa generálneho riaditeľa ZSSK Romana Koreňa pre nich príležitosťou cielene a strategicky zvyšovať konkurencieschopnosť, ktorá bude kľúčová vzhľadom na blížiacu sa povinnú liberalizáciu železničnej dopravy po roku 2030.

„So všetkými odporúčaniami ÚHP už niekoľko mesiacov pracujeme a postupne ich zavádzame do praxe,“ povedal Koreň.

Úprava ceny lístka a zmena grafikonu

Jedným z najdôležitejších opatrení je optimalizácia grafikonu a objednávky vlakov. ZSSK by mala pridať vlaky tam, kde ich naozaj treba, a obmedziť tie, ktoré sú využívané len minimálne. Vďaka efektívnejšiemu nastaveniu spojov by mohol v horizonte niekoľkých rokov stúpnuť počet spojov o približne 15 – 20 % pri zachovaní rovnakej výšky štátnej dotácie.

Ďalším riešením je možná úprava výšky cestovného. Ceny lístkov sa prakticky nemenili od roku 2012, a to napriek takmer 30-percentnej inflácii a zavedeniu bezplatnej prepravy študentov a dôchodcov.

Dorovnanie cestovného o infláciu by prinieslo približne 15 mil. eur, pričom dorovnanie na úroveň tržieb Českých dráh by znamenalo ďalších 21 mil. eur navyše. Toto opatrenie podlieha schváleniu regulačného úradu a Ministerstva dopravy SR.

Zavedenie automatizovaného predaja

Jedným z odporúčaní auditu je zavedenie automatizovaného predaja lístkov. Na Slovensku je v porovnaní s veľkosťou železničnej siete štvornásobne viac predajných miest ako v Rakúsku. Audit odporúča zachovať osobný predaj na približne štyridsiatich najdôležitejších staniciach a na ostatných zaviesť automaty a uľahčiť nákup lístkov priamo vo vlaku.

Takto by železnice vedeli ušetriť približne 13 mil. eur ročne a tie použiť na rozvoj. Potenciál úspor z ďalších opatrení je 38 mil. eur, napríklad v efektívnejšej údržbe a lepšom obstarávaní opráv.


V súčasnosti už prebieha v ZSSK analýza obstarávania externej údržby. Pozitívne kroky už spoločnosť zrealizovala aj v roku 2021, napríklad v zreálnení doby odpisovania majetku, čo pomohlo znížiť výšku štátnej dotácie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie