• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Zrýchlenie čerpania eurofondov patrí medzi priority Lukáčovej a netreba vyhlasovať výzvy, o ktoré nie je záujem

Zrýchlenie čerpania eurofondov patrí medzi priority Lukáčovej a netreba vyhlasovať výzvy, o ktoré nie je záujem

Štátna tajomníčka považuje za najväčšie riziko s využívaním eurofondov v regiónoch veľké množstvo relatívne malých projektov, ktoré realizuje samospráva.

31.5.2023 (SITA.sk) - Nová štátna tajomníčka Ministerstva investícií, regionálno rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) Barbora Lukáčová chce svoje skúsenosti v oblasti rozvoja regiónov využiť najmä pri čo najrýchlejšom zavedení integrovaných územných stratégií.

Správne nastavenie procesov

Tie sú súčasťou Programu Slovensko v novom eurofondovom programovom období na roky 2021 až 2027. K jej prioritám patrí aj zrýchlenie čerpania eurofondov z dobiehajúceho obdobia 2014 až 2020.

„Pre nové eurofondy je pre mňa výzvou správne nastavenie procesov a opatrení tak, aby sa jednoznačne predišlo riziku nedočerpania zdrojov Európskej únie, čo opakovane zažívame už druhé programové obdobie,“ informovala Lukáčová.

„V záujme udržateľného rozvoja celej krajiny urobím všetko preto, aby bolo MIRRI skutočným partnerom samospráv,“ priblížila svoje priority.

Štátna tajomníčka považuje za najväčšie riziko v súvislosti s využívaním eurofondov v regiónoch veľké množstvo relatívne malých projektov, ktoré realizuje samospráva.

„Naše najväčšie úsilie bude maximálne podporiť samosprávu v tom, aby všetky svoje projekty, ktoré má zazmluvnené, dokončila úspešne, aby neodstupovala od zmlúv vo finálnej fáze. Vieme im pomôcť tak, že zrýchlime našu administratívnu činnosť, audítorskú činnosť, kontrolu a akcelerujeme všetky žiadosti o platbu,“ povedala Lukáčová.

Dlhoročná odborníčka

Tvrdí, že netreba vyhlasovať výzvy, o ktoré nie je záujem. Najprv je podľa nej potrebné opýtať sa, v čom je problém, nastaviť riešenia a až tak vyhlásiť výzvy.

Vláda vymenovala Lukáčovú za štátnu tajomníčku k 31. máju na návrh ministra investícií Petra Balíka. Na starosti bude mať oblasť investícií a regionálneho rozvoja. Ide o dlhoročnú odborníčku na rozvoj regiónov, v samospráve pracovala od roku 2004.

Uplynulých trinásť rokov pôsobila na úrade Bratislavského samosprávneho kraja, kde zastrešovala napríklad tvorbu a presadzovanie nástrojov komplexného udržateľného rozvoja kraja, strategických rozvojových dokumentov v jednotlivých sektorových politikách, ako aj širokú eurofondovú agendu.

V minulosti tiež pracovala v kancelárii primátora Bratislavy ako odborník na stratégiu, rozvoj a externé zdroje. Po skončení štúdia politológie na Trnavskej univerzite bola krátko na pozícii analytičky v kancelárii predsedu vlády.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie