• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Zrušenie rodinného stavebného sporenia je nepremyslený krok späť, spotrebitelia sú pobúrení

Zrušenie rodinného stavebného sporenia je nepremyslený krok späť, spotrebitelia sú pobúrení

Na to, aby mal sporiteľ nárok na získanie štátnej prémie na stavebnom sporení, nesmel jeho príjem presiahnuť 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Rodinné stavebné sporenie má od nového roka potenciál pomôcť tisíckam bežných rodín zabezpečiť si dostupné bývanie. Ministerstvo financií SR však pred pár dňami predložilo do medzirezortného pripomienkového konania legislatívny návrh, ktorého cieľom je zrušiť celý tento novozavedený nástroj ešte pred jeho účinnosťou od januára budúceho roka.

Bývanie je nedostupné

Inštitút moderného spotrebiteľa tvrdí, že ide o nepremyslený krok späť, ktorý poškodí snahu bojovať s nedostupným bývaním a spúšťa verejnú hromadnú pripomienku.

Dostať sa k novému bývaniu je podľa inštitútu na Slovensku najťažšie spomedzi 27 krajín Európskej únie. Na kúpu bytu s výmerou 70 metrov štvorcových potrebuje človek žijúci na Slovensku v priemere 14 hrubých ročných platov.

Bývanie je rovnako nedostupné aj pre mladých ľudí, ktorí sa od rodičov odsťahujú v priemere krátko pred dovŕšením 31 rokov, čím sa znovu zaraďujeme medzi najhoršie krajiny v EÚ.

Práve preto poslanci Národnej rady SR pred niekoľkými mesiacmi schválili novelu zákona o stavebnom sporení, ktorou sa od nového roka zavádza koncept takzvaného rodinného stavebného sporenia.

Určené pre manželov

Rodinné stavebné sporenie bude určené pre manželov a ich deti a zahŕňa tri zmeny – na polovicu sa zníži suma, ktorú je potrebné nasporiť na získanie plnej 70-eurovej ročnej štátnej prémie.

V budúcom roku si teda člen rodiny na získanie plnej prémie bude namiesto 1 000 eur musieť nasporiť len 500 eur. Zároveň počas prvého roka odo dňa poskytnutia štátnej prémie dostanú rodinní sporitelia 50-percentnú zľavu z poplatkov a zmení sa výpočet maximálneho príjmu pre zachovanie nároku na prémiu.

Po novom sa strop ročného príjmu nebude počítať po jednotlivcoch, ale spoločne za celú domácnosť. Zákon už teda nebude nadhodnocovať finančnú situáciu rodiny, v ktorej jeden z rodičov dosahoval príjem nad zákonnou hranicu, zatiaľ čo druhý zarábal výrazne menej, poprípade poberal len nízky rodičovský príspevok.

„Rodinné stavebné sporenie robí štátnu prémiu dostupnejšou pre rodiny s deťmi a otvára tak stavebné sporenie tej skupine, ktorá ho často potrebuje najviac,“ hovorí riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Filip Kužma. Inštitút preto nerozumie iniciatíve Ministerstva financií SR tento druh sporenia zrušiť.

Štát nedáva peniaze len tak

„Práve štátna prémia je ako príspevok štátu stavebným sporiteľom nástroj, prostredníctvom ktorého vie štát adresne a cielene podporovať občanov-spotrebiteľov v zodpovednom sporení si na kúpu nového bývania alebo rekonštrukciu starého, čím zvyšuje dostupnosť bývania a napomáha aj zelenej tranzícii,“ hodnotí Kužma.

Ministerstvo financií vo svojom návrhu argumentuje údajným neadresným poskytovaním štátnej prémie. Kužma však nesúhlasí a vysvetľuje, že „zákon, ktorý predkladateľ navrhuje zrušiť, len reaguje na potreby aplikačnej praxe a zreálňuje očakávania štátu od stavebných sporiteľov. Štát nedáva spotrebiteľom peniaze len tak, ale dopĺňa ich vlastný príspevok. Štát má takisto garanciu, že rodiny využijú prémiu na bývanie, nakoľko každé euro, ktoré cez systém stavebného sporenia prejde, musí byť doložené zmluvami, faktúrami či bločkami.“

Zákon o stavebnom sporení by sa mal opäť meniť. Rezort financií totiž dal do pripomienkového konania jeho novelu, ktorou sa má odstrániť nejednoznačná vykonateľnosť.

Vypustiť by sa mal pojem „domácnosť“, ktorú tvoria manžel, manželka a ich deti. Dôvodom je podľa ministerstva to, že stavebný sporiteľ, ktorý je členom domácnosti, teda manžel alebo manželka, je oproti sporiteľovi, ktorý nie je členom domácnosti, neprimerane zvýhodnený.

Neadresné poskytovanie prémie

Poslednou legislatívnou úpravou sa tak vytvorilo neadresné poskytovanie štátnej prémie z hľadiska príjmov stavebných sporiteľov a založili sa výrazne zvýšené nároky na štátny rozpočet.


Všetky predchádzajúce úpravy zákona o stavebnom sporení viedli podľa ministerstva financií k účelovosti, adresnosti a efektívnosti stavebného sporenia, a to aj tým spôsobom, aby prijímateľmi štátnej prémie mohli byť len ľudia s nižšími príjmami.


Na to, aby mal sporiteľ nárok na získanie štátnej prémie na stavebnom sporení, nesmel jeho príjem presiahnuť 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Výdavky štátneho rozpočtu na štátnu prémiu sa postupne znížili z približne 20 mil. eur ročne na asi 6. mil. eur ročne.


Naproti tomu v prípade stavebného sporiteľa, člena domácnosti, ktorú tvoria manželia a maloleté dieťa, sa po poslednej legislatívnej zmene zákona zvyšuje limit spoločného príjmu domácnosti na 3,25-násobok priemernej mzdy, pričom za každé ďalšie dieťa sa limit zvyšuje o ďalších 0,65-násobku priemernej mzdy.

Štvornásobok vzrastu

Príjmová hranica na získanie podpory tak môže vzrásť až na asi štvornásobok súčasnej hodnoty v prípade sporiteľa v manželskom zväzku s dvoma maloletými deťmi.


Keďže priemerná mzda v národnom hospodárstve za rok 2022 dosiahla 1 304 eur, nárok na štátnu prémiu bude mať v takomto prípade aj manžel, ako aj manželka, ktorý zarába až do 5-tisíc eur mesačne, ak majú rodičia dve deti.


Ak sa k tomu zohľadní dvojnásobná percentuálna výška štátnej prémie, domácnosť s vyššími príjmami dokáže bez problémov podľa rezortu financií vložiť znížený efektívny ročný vklad 500 eur za každého sporiteľa, teda manžel, manželka, jedno dieťa, druhé dieťa, spolu 2-tisíc eur ročne, a získať tak celkovú ročnú štátnu prémiu 280 eur.Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie