• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Zoskupenie Vlk žiada absolútnu bezzásahovú zónu, Kollárovi odovzdá najväčšiu papierovú petíciu

Zoskupenie Vlk žiada absolútnu bezzásahovú zónu, Kollárovi odovzdá najväčšiu papierovú petíciu

členovia zoskupenia požadujú, aby desať percent plochy Slovenska tvorilo bezzásahové územie

Lesoochranárske zoskupenie Vlk vo štvrtok odovzdá v Národnej rade SR (NR SR) najväčšiu papierovú petíciu za zmenu zákona o ochrane prírody v histórii Slovenska.

V tlačovej správe o tom informoval predseda združenia Vlk Juraj Lukáč.

Petícia požaduje, aby desať percent plochy Slovenska tvorilo bezzásahové územie, v ktorom bude zakázaný napríklad lov zvierat, ťažba dreva či výstavba. Podpísalo ju 105-tisíc ľudí.

Územie pokoja

„Požiadavkou petície je vyhradiť desať percent územia Slovenska na územie pokoja, územie bez ťažby dreva, bez poľovania a striekania chemikálií, územie, kde ľudia budú môcť slobodne obdivovať, čo robí príroda, ak človek nerobí nič,“ uviedli ochranári v liste adresovanom predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina).


Snaha ochranárov je podložená aj prieskumom verejnej mienky, v ktorom sa 79 percent opýtaných vyjadrilo, že by súhlasili s tým, aby desať percent rozlohy Slovenska tvorilo územie, v ktorom sa vôbec neťaží, nepoľuje, nepoužívajú sa chemické látky a ani iným spôsobom sa doň nezasahuje.

Svoju snahu konzultovali ochranári počas niekoľkých rokov aj s odborníkmi z radov lesníctva, drevárstva, biologických vied i územného plánovania. Výsledkom spoločných konzultácií bolo dosiahnutie zhody na tom, že takáto vízia je reálna.

Bohatstvo v prospech občanov

„Naša krajina nemá žiadne významné ložiská surovín ale máme krásnu krajinu, ktorú nám nikto, na rozdiel od automobiliek, nemôže zobrať. Využime toto bohatstvo v prospech zdravia našich občanov, využime túto šancu pre pomoc našej ekonomike aj ako pomoc pri plnení klimatických cieľov, ktoré sme si dali,“ napísali ochranári v závere listu Kollárovi.


Dodali, že veria, že poslanci ako zástupcovia občanov Slovenska, začnú proces revolučnej zmeny, ktorá naštartuje využívanie slovenského prírodného potenciálu tak, ako to doteraz v Európe nemá obdobu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie