• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Zopakuje sa pandémia prasacej chrípky, ktorá zabila desiatky Slovákov? V Británii objavili u človeka jej nový typ

Zopakuje sa pandémia prasacej chrípky, ktorá zabila desiatky Slovákov? V Británii objavili u človeka jej nový typ

Chrípková pandémia v roku 2009 bola pandémia nového variantu chrípkového vírusu typu A podtypu H1N1 (písaný aj ako A/H1N1), ktorý sa rozšírili medzi ľudí.

Vo Veľkej Británii potvrdili u človeka prvý prípad chrípkového kmeňa A(H1N2)v, ktorý je podobný tomu šíriacemu sa medzi ošípanými. Prípad bol zistený v rámci rutinného národného monitorovania chrípky a zdroj nákazy je zatiaľ neznámy. Informovala TV Joj na svojej stránke Noviny.sk.

Vírus A(H1N1) v roku 2009 spôsobil pandémiu po celom svete a na Slovensku si vyžiadal život 57 ľudí, medzi nimi aj osem tehotných žien z nakazených 13.

Úrady situáciu monitorujú

„Je to prvýkrát, čo sme tento vírus zistili u ľudí v Spojenom kráľovstve, hoci je veľmi podobný vírusom, ktoré boli zistené u ošípaných,“ povedala riaditeľka Britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) Meera Chand.

Úrady situáciu monitorujú v ordináciách aj nemocniciach v North Yorkshire v regióne severného Anglicka, kde sa prvýkrát vyskytla. Majú zaevidované aj úzke kontakty od dotyčného, ktorý už toto chrípkové ochorenie prekonal a zotavil sa.


UKHSA uviedla, že najnovšia infekcia v Británii sa líšila od približne 50 iných prípadov ochorenia zaznamenaných u ľudí na tento kmeň chrípky v rôznych krajinách sveta.

Pandémia vypukla v Mexiku

Chrípková pandémia v roku 2009 bola pandémia nového variantu chrípkového vírusu typu A podtypu H1N1 (písaný aj ako A/H1N1), ktorý sa rozšírili medzi ľudí. Vypukla v apríli Mexiku a postupne sa dostala do USA a ďalších krajín.


Pandémia chrípky bola vyhlásená 11. júna 2009 a bola ukončená 10. augusta 2010. Na Slovensku na toto ochorenie zomrelo 57 ľudí. Bola vyvinutá aj vakcína, ktorá sa však na Slovensko doviezla až vo februári 2010. Zaočkovalo sa približne 5 000 ľudí a takmer milión dávok expirovalo.

Názov „prasacia chrípka“, ako je známa medzi ľuďmi, je podľa Svetovej zdravotníckej organizácii nevhodný. Vírus bol totiž kombináciou génových segmentov vírusov chrípky ošípaných (severomerického variantu a euroázijského variantu), vtáčej chrípky a ľudskej chrípky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie