• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Zomrel Dušan Roll, zakladateľa Bienále ilustrácií Bratislava vyznamenal aj Gašparovič

Zomrel Dušan Roll, zakladateľa Bienále ilustrácií Bratislava vyznamenal aj Gašparovič

Dušan Roll bol aj viceprezidentom a prezidentom Medzinárodnej únie pre detskú knihu.

30.7.2021 (Webnoviny.sk) - Vo veku 93 rokov zomrel vo štvrtok 29. júla vo večerných hodinách zakladateľ a dlhoročný generálny riaditeľ Bienále ilustrácií Bratislava Dušan Roll. V tlačovej správe o tom informovala Hana Ondrejičková z medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana.

Roll sa narodil 28. januára 1928 v Martine, kde na miestnom gymnáziu aj zmaturoval. Po štúdiách na Právnickej fakulte a Vysokej škole stavebnej v Bratislave pôsobil vo vydavateľstve Osveta a neskôr vo vydavateľstve Mladé letá. V roku 1963 bol jedným zo spoluzakladateľov Bienále ilustrácií Bratislava (BIB).

V rokoch 1978 až 1981 pôsobil ako riaditeľ Slovenskej filmovej tvorby. V BIB zastával až do roku 2006 funkciu generálneho riaditeľa. Zároveň bol viceprezidentom a prezidentom Medzinárodnej únie pre detskú knihu, prezidentom medzinárodnej poroty Ceny Hansa Christiana Andersena, členom umeleckej komisie UNICEF v New Yorku a viacerých medzinárodných porôt v rámci UNESCO.

Zakladal medzinárodný filmový festival Agrofilm Nitra a pôsobil v porotách mnohých medzinárodných filmových festivalov. V roku 2008 mu prezident Ivan Gašparovič udelil vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie