• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Zníži sa DPH na energie? Sulík by Pellegriniho návrh podporil, bez koaličného súhlasu však nezahlasuje

Zníži sa DPH na energie? Sulík by Pellegriniho návrh podporil, bez koaličného súhlasu však nezahlasuje

Predseda SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík.

Minister hospodárstva Richard Sulík by prijal zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na energie.

Neverí však, že sa na tom zhodne koalícia, keďže ministerstvo financií riadi iná koaličná strana.

Ako povedal minister Sulík na stretnutí s novinármi, ak vládna koalícia nebude súhlasiť so znížením DPH na energie, jeho poslanci v Národnej rade SR za zníženie DPH nebudú hlasovať. Išlo by totiž podľa neho o porušenie koaličnej zmluvy.

Zásadná rana do rozpočtu

Nezaradení poslanci zo strany Hlas-SD už predložili na rokovanie Národnej rady SR návrh zákona, vďaka ktorému by sa dočasne znížila sadzba dane z pridanej hodnoty z 20 na päť percent na služby spojené s elektrinou, plynom, parou a teplou vodou, ich predajom, prenosom, distribúciou a dodávkou. Mimoriadne zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty by podľa návrhu nezaradených poslancov platilo počas roka 2022.

„Minister Sulík dnes (11. októbra pozn. redakcie) ľuďom odkázal, že vláda pre nich nemá žiadnu ochranu proti rastúcim cenám energií. Na rozdiel od bohatých ľudí však zvýšenie cien elektriny a plynu môže byť pre mnohých zásadnou ranou do rodinného rozpočtu. Preto opäť vládnu koalíciu vyzývam, aby podporila návrh na dočasné zníženie DPH na energie, ktorý je už v parlamente,“ povedal líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Zabránenie energetickej chudobe

Hnutie OĽaNO zrejme návrh nezaradených poslancov nepodporí. Podľa predsedu hospodárskeho parlamentného výboru Petra Kremského (OĽaNO), v budúcom roku by sa ceny energií nemali výrazne zvýšiť, keďže sa stanovujú podľa vývoja v prvej polovici roka 2021, keď ešte rast nebol dramatický.

„Treba sa preto zamerať na nastavenie cien pre rok 2023 a spôsob, ako zabrániť energetickej chudobe cielenými opatreniami. Plošné zníženie DPH najviac pomôže tým, čo si vyhrievajú obrovské vily a bazény,“ povedal pre portál vEnergetike.sk Kremský.

Počkajú na zhodu

Hnutie Sme rodina zatiaľ nevie, či zníženie DPH na energie podporí. „K tejto problematike bola založená pracovná skupina, kde sa práve rokuje a každý predkladá nejaké návrhy na riešenie tohto problému. Takže počkáme na nejakú zhodu a to potom podporíme,“ odkázalo portálu vEnergetike.sk tlačové oddelenie hnutia Sme rodina.

Ministerstvo financií SR, ako aj strana Za ľudí na otázky k danej téme zatiaľ nereagovali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie