• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Znečistená dažďová voda spôsobuje v mestách problémy. Môžu pomôcť mušle?

Znečistená dažďová voda spôsobuje v mestách problémy. Môžu pomôcť mušle?

Hoci 98 % obyvateľstva EÚ má prístup k základným hygienickým potrebám a 90 % komunálnych odpadových vôd sa čistí v súlade s európskymi normami, znečistenie stále predstavuje veľký problém.

V dnešných mestách je čoraz väčším problémom znečistená dažďová voda. Ľudia hľadajú inovatívne riešenia na odstránenie zistených nebezpečných látok z mestského odtoku a pretekajúcej kanalizácie. Jedným z najnovších prístupov je použitie mušlí na filtráciu tejto vody.

Mušle ako filtračné zariadenie

Neďaleko belgického mesta Gent sa v obci Wetteren realizuje experiment, v ktorom sa vedci snažia znížiť znečistenie dažďovej vody pomocou mušlí. Milióny mušlí zo Severného mora filtrujú vodu, ktorá počas dažďa steká zo strechy nákupného centra a parkoviska. Škrupiny pod povrchovým odtokom slúžia ako prirodzené čistiace stanice. Prefiltrovaná voda sa tak potom dá využiť na zavlažovanie verejných záhrad.

StopUP: Projekt bojujúci so znečistenou vodou

Tento experiment je súčasťou inovatívneho výskumného projektu StopUP, ktorý je financovaný EÚ. Jeho cieľom je nájsť spôsoby, ako zabrániť dažďovým vodám prenášať znečisťujúce látky do potokov, riek a jazier. Tento projekt, koordinovaný profesorom Thomasom Wintgensom z RWTH Aachen University, sa zameriava na technológie a metódy, ktoré by mohli znížiť znečistenie dažďovou vodou v mestách.

Výzvy s búrkovou vodou v EÚ

Hoci 98 % obyvateľstva EÚ má prístup k základným hygienickým potrebám a 90 % komunálnych odpadových vôd sa čistí v súlade s európskymi normami, znečistenie stále predstavuje veľký problém. Európska environmentálna agentúra uvádza, že v Európe má 38 % povrchových vôd rôzne formy znečistenia, čo má priamy vplyv na ľudské zdravie a ekosystémy. „Aj keď sa v EÚ dosiahol veľký pokrok v čistení odpadových vôd, vplyv zvyškových emisií pochádzajúcich z mestskej dažďovej vody a pretečenia kanalizácie je stále veľký,“ povedal Wintgens.

Inovácie v oblasti hlavnej vody

StopUP, v spolupráci s mnohými univerzitami a firmami, vyvíja technológie, ktoré sa snažia najskôr nájsť zdroj znečistenia a potom na základe toho daný problém riešiť. Medzi typické znečisťujúce látky patria dusičnany, uhľovodíky, ťažké kovy a mikrobiálne kontaminanty.

Problém znečistených dažďových vôd zhoršuje aj klimatická zmena. Silnejšie búrky a záplavy, či naopak extrémne suchá. To všetko nás núti nájsť riešenia, ktoré nielen chránia naše životné prostredie, ale aj zlepšujú kvalitu nášho života.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie