• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Známi muzikanti venujú spomienkový koncert bigbítovej legende Fedorovi Frešovi

Známi muzikanti venujú spomienkový koncert bigbítovej legende Fedorovi Frešovi

Známe mená domácej scény podporia svojou účasťou už štvrtý jazzový koncert venovaný spomienke na legendárneho slovenského multiinštrumentalistu.

16.6.2023 (SITA.sk) - Podujatie spojené s krstom knihy Fedor Frešo Komplet sa uskutoční vo štvrtok 29.6. v priestoroch bratislavského V-klubu.

Mnohí si ho pamätajú hlavne ako basgitaristu a člena legendárnych skupín Soulmen, Prúdy, Collegium musicum, Modrý efekt či Fermata. Stal sa nielen jednou z najvplyvnejších postáv bratislavskej rockovej scény 60. až 80. rokov, ale výraznú stopu zanechal aj na rockovej a jazzovej scéne v rámci celého Česko-Slovenska. Ako štúdiový hráč sa v spolupráci s rôznymi hudobnými zoskupeniami podieľal na vydaní desiatok albumov.

Prostredníctvom tribute koncertu si chcú talent a prínos Fedora Freša pripomenúť nielen známi muzikanti domácej scény, ale aj jeho blízki a fanúšikovia. Koncert prebehne za účasti špičkových muzikantov ako napríklad Peter Lipa s príznačným názvom zoskupenia Peter Lipa remember T&R Band. Práve Traditional & Revival Jazz Band (r. vzniku 1986) je skupina v ktorej obaja známi muzikanti dlhé roky hrávali. Zoskupenie na pódiu obohatia aj jazzový trombonista Vlado Vizár, saxofonista Radovan Tariška, trubkár Michal Cálik a bubeník Michal Fedor. Chýbať nebudú ani známy multiinštrumentalista Richard Csino, klavirista Peter Lipa jr. či Viktor a Fedor Frešovci.

Ďalším muzikantským esom na pódiu bude aj B.F.K Band v zložení Peter Bulík, Fedor Frešo jr. a Jakub Kačic. Ide o novovzniknuté power trio hrajúce vlastné inštrumentálne skladby na pomedzí jazzu, fusion a alternatívneho rocku.

Súčasťou koncertu bude krst encyklopédie života Fedora Freša, ktorú zostavil syn známeho hudobníka, Viktor. Titul Fedor Frešo Komplet vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Slovart a je výsledkom dvojročnej práce, počas ktorej bola pôvodná autobiografia pod názvom Sideman obohatená o spomienky, rozhovory, denníky, publicistiku a nepublikovaný fotografický materiál. V knihe sa nachádza vyše 450 fotografií, ale aj pôvodný materiál knihy zahrňujúci denníky z konca 60. a začiatku 70. rokov, tiež rozhovory, spomienky rodinných príslušníkov, priateľov a spolupracovníkov i množstvo dovtedy nepublikovaného obrazového materiálu.

Fedor Frešo vyštudoval konzervatórium v Bratislave v odbore kontrabas. Známy je predovšetkým ako basgitarista, pričom hudobne inklinoval predovšetkým k rocku a jazzu. Spolupracoval s rôznymi hudobnými skupinami Prúdy, Collegium musicum, Blue Effect, Fermata, T&R Band, Traditional Club Bratislava a nahral desiatky albumov. Spolupracoval tiež s rôznymi vplyvnými umelcami slovenskej i českej hudobnej scény, ako Pavol Hammel, Marián Varga, Peter Lipa, Radim Hladík a ďalšími. V roku 2013 s Tomášom Berkom napísal knihu Rocková Bratislava. Kniha Fedor Frešo Komplet vychádza z knihy Sideman, ktorá vyšla v roku 2011.

FB UDALOSŤ:

https://www.facebook.com/events/195427826638670?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D

TICKETPORTAL:

https://www.ticketportal.sk/event/Fedor-Freso-spomienkovy-koncert-4

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie