• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Zmos žiada o stretnutie s novými ministrami a predsedami parlamentných výborov, chce ich oboznámiť s prioritami združenia

Zmos žiada o stretnutie s novými ministrami a predsedami parlamentných výborov, chce ich oboznámiť s prioritami združenia

Chcú im pripomenúť a oboznámiť ich s prioritami združenia, ktoré sú súčasťou podpisu memoránd medzi ZMOS a siedmimi politickými stranami.

1.11.2023 (SITA.sk) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa listom obrátilo na nových ministrov jednotlivých rezortov a predsedov parlamentných výborov so žiadosťou o stretnutie.

Združenie má v pláne obrátiť sa aj na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ale aj predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Hlas-SD).

Dodržiavanie a rešpektovanie princípov

ZMOS medzi svoje priority zaradil dodržiavanie a rešpektovanie princípov a hodnôt miestnej územnej samosprávy, ktoré Slovensko ratifikovalo v plnom znení Európskej charty miestnej samosprávy.


Od vlády požaduje, aby nastavila legislatívne pravidlá tak, aby bolo garantované postavenie miestnej územnej samosprávy ako povinne pripomienkujúceho subjektu.

Združenie zároveň nesúhlasí so zásahmi do zákona o obecnom zriadení bez ich vopred kladného stanoviska. Taktiež žiada o kompenzáciu výpadku finančných prostriedkov v súčasnom i v uplynulom roku. O ne boli samosprávy ukrátené zavedením vyššieho daňového bonusu.

Kompenzácia a zastavenie stavebnej legislatívy

ZMOS zároveň požaduje kompenzáciu zvýšených nákladov v dôsledku vysokých cien energií. Združenie by uvítalo aj zastavenie účinnosti novej stavebnej legislatívy aspoň do roku 2026.


Legislatíva podľa ZMOS napácha veľa škôd - úplný kolaps systému územného plánovania, povoľovania stavieb či ochrany verejného záujmu.


Ďalšou prioritou združenia je odsun účinnosti zavedenia povinnosti mechanicko-biologickej úpravy komunálnych odpadov pred uložením na skládku do roku 2027.

Vodárenská infraštruktúra

Taktiež žiada o riešenie nežiadúceho stavu vodárenskej infraštruktúry prostredníctvom zvýšeného objemu investícií do tohto sektora verejného záujmu.


Na predstaviteľov štátu sa obracia aj so žiadosťou o prehodnotenie a spravodlivú zonáciu národných parkov v zmysle ústavy, platnej legislatívy či komunikácie so samosprávami.


Od envirorezortu združenie požaduje vyriešiť problém s veľkými šelmami. ZMOS ďalej žiada „koordinovaný, systémový a integrovaný prístup k rozvoju územia prostredníctvom nového zákona o regionálnom rozvoji, ktorý bude vychádzať z prirodzených predpokladov a z funkčnosti územia“.

Novelizácia zákona o štátnej správe v školstve

Medzi požiadavky zaradili aj novelizáciu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Združenie tvrdí, že sa prehĺbila nespravodlivosť systému financovania neverejných škôl.

„Súkromných a cirkevných zriaďovateľov v plnej miere financujú mestá a obce, a to zo svojich rozpočtov a z peňazí, ktoré sú ich vlastnými príjmami a ktoré by mali byť použité na ich školy a školské zariadenia a na rozvoj ich komunít a územia,“ tvrdí združenie.


Novelizáciou by si podľa ZMOS mal prejsť aj zákon o sociálnych službách. Združenie tvrdí, že pred novelou mestá a obce spolufinancovali sociálne služby v prípadoch, že si sociálnu službu pre občana u neverejného poskytovateľa objednali.

Pôvodná podoba zákona

Táto podmienka bola novelou zrušená. ZMOS žiada, aby sa zákon vrátil do pôvodnej podoby v oblasti spolufinancovania. Vláda by podľa nich mala taktiež garantovať zmenu financovania tak, aby príspevok získal občan a nie poskytovateľ.


V nie poslednom rade združenie chce od vlády a ministerstva zdravotníctva, aby venovali zvýšenú pozornosť zabezpečeniu dostupnej ambulantnej starostlivosti, ale aj dostupnosti liekov.

„Záujmom nášho združenia je, aby miestne územné samosprávy vytvárali prostredie a podmienky pre kvalitný a spokojný život pre svojich obyvateľov, odhliadnuc od toho, či žijú v meste, alebo na vidieku, na východe alebo západe krajiny. Aby mohli mestá a obce plniť tento cieľ, potrebujú vecný, konštruktívny a otvorený dialóg aj s poslancami a predsedami výborov,“ uviedla ústredná riaditeľka kancelárie ZMOS Zuzana Špačeková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie