• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

ZMOS nesúhlasí s rušením pôrodníc a pohotovostí, chce rokovať s ministerkou Dolinkovou

ZMOS nesúhlasí s rušením pôrodníc a pohotovostí, chce rokovať s ministerkou Dolinkovou

Od začiatku októbra sa začala uplatňovať vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorou sa znížil počet pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú o prehodnotenie rušenia gynekologicko-pôrodníckych oddelení v nemocniciach v piatich mestách.

Ide o pôrodnice v Snine, Svidníku, Kráľovskom Chlmci, Revúcej a Partizánskom. ZMOS súčasne žiada aj o prehodnotenie rušenia šestnástich ambulantných pohotovostí pre deti a dorast v budúcom roku.

Negatívne dopady

„Zdravie je absolútna priorita pre každého človeka, a preto očakávame od pani ministerky, že bude rokovať aj so ZMOS, budeme súčasťou pracovných skupín rezortu zdravotníctva, pretože sa tejto téme venujeme na úrovni okresných miest,“ uviedlo vedenie ZMOS.

Reformný zámer Plánu obnovy a odolnosti SR v oblasti zdravotnej starostlivosti podľa ZMOS prináša negatívne dopady na poskytovanie zdravotnej starostlivosť a jej dostupnosti v piatich mestách.


Piatim pôrodniciam a neonatologickým oddeleniam hrozí od začiatku budúceho roka zatvorenie, z dôvodu nízkeho počtu pôrodov. Hranica je na úrovni 400 pôrodov ročne.


Ďalšou dôležitou témou pre ZMOS sú ambulantné pohotovostné služby pre deti a dorast (APS). „Tie APS, ktoré zanikli tento rok, v poriadku, nefungovali, nemali personálne krytie. Ale tam, kde sú lekári a majú záujem pracovať, žiadame prehodnotiť zachovanie týchto APS,“ uzavrel predseda ZMOS Jozef Božik.

Od začiatku októbra sa začala uplatňovať vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorou sa znížil počet pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast.


Rezort zdravotníctva tento krok zdôvodňuje záujmom stabilizovať pediatrickú ambulantnú starostlivosť na Slovensku a zachovať fungovanie pohotovostných služieb pre deti.


Presunom pevných bodov ambulancií pohotovostných služieb (APS) sa majú lekári koncentrovať do funkčných tímov a zároveň priblížiť ich k nemocniciam, aby boli zabezpečené aj laboratórne vyšetrenia, či zobrazovacie metódy.


Pevné body sa približujú k nemocniciam, vďaka čomu bude podľa rezortu zdravotníctva zabezpečená nadväznosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti v prípade potreby.

Podľa vyhlášky sa bude upravovať sieť detských pohotovostí postupne v troch fázach z pôvodných 61 na 40, a to do konca budúceho roka.


Od 1. októbra tohto roka sa vypustilo šesť pevných bodov APS, ktoré sú už v súčasnosti bez prevádzkovateľa, nakoľko nikto neprejavil záujem o ich prevádzkovanie.


Ide o detské pohotovosti v Bánovciach nad Bebravou, Malackách, Moldave nad Bodvou, Púchove, Revúcej a v Zlatých Moravciach.


Ďalších desať bodov APS pre deti sa vypustí od júla budúceho roka a tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, sa zrealizuje od novembra budúceho roka.

Ministerka plánuje stretnutie

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) plánuje zvolať predstaviteľov ZMOS, zástupcov Asociácie nemocníc Slovenska, aj zástupcov štátnych a súkromných nemocníc k téme optimalizácie siete nemocníc.


„Nemôžeme spustiť takú optimalizáciu siete nemocníc, keď by bola ohrozená bezpečnosť a dostupnosť cesty pacientov do akéhokoľvek zdravotníckeho zariadenia naprieč Slovenskom,“ uviedla.


Stretnutie plánuje uskutočniť už začiatkom budúceho týždňa. Bude to jedno z prvých stretnutí, ktoré nová ministerka na ministerstve zdravotníctva absolvuje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie