• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Zmena registračných poplatkov bude mať dopad aj na dovoz starších jazdených áut

Zmena registračných poplatkov bude mať dopad aj na dovoz starších jazdených áut

Čím novšie a viac ekologické, tým vyššia zľava z poplatku a naopak, čím staršie a menej ekologické, tým nižšia zľava.

Na Slovensko by sa mohlo dovážať menej veľmi starých ojazdených áut. Zabezpečiť by to mali zmeny v registračných poplatkoch. Tie zavádza novela zákona o správnych poplatkoch, ktorú v polovici marca schválil parlament.

Návrh Viskupiča

Legislatíva ešte čaká na podpis prezidentky SR. V rámci nej poslanci podporili pozmeňujúci návrh Mariána Viskupiča (SaS). Ten tabuľku výkonov upravuje na rozsah 33 až 1 000 eur s účinnosťou od 1. júla tohto roka.

„Zmena poplatkov bude mať dopad aj na dovoz jazdených, hlavne najstarších 15 a viac ročných vozidiel. Na reálne zníženie emisií v cestnej doprave však potrebujeme urobiť mnoho ďalších krokov, ako napríklad väčšie zapojenie bezemisných vozidiel, budovanie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá či zlepšenie hromadnej dopravy,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR Pavol Prepiak.

Ako objasnil, Slovensko poskytovalo úľavy zo základnej hodnoty poplatkov na základe veku automobilu. Čím staršie a menej ekologické, tým väčšiu zľavu ponúkol štát vlastníkovi a držiteľovi. Naopak, čím novšie a ekologicky lepšie vozidlo, tým menšia zľava.

Prelomová zmena

Zmenu presadenú poslancom Viskupičom označil Prepiak za prelomovú. Otočila sa totiž logika z pohľadu uplatňovania zľavy.

„Čím novšie a viac ekologické, tým vyššia zľava z poplatku a naopak, čím staršie a menej ekologické, tým nižšia zľava. Bol to krok správnym smerom, na ktorý nenašiel dosť politickej odvahy nikto z environmentalistov,“ skonštatoval Prepiak. Podľa novely bude maximálny poplatok na nové autá 400 eur. Veľmi staré a zároveň veľmi výkonné autá budú mať poplatok maximálne 1 000 eur. Ľudia by mali ročne ušetriť 27 až 30 mil. eur.


Slovensko má dlhodobý problém s dovozom starších jazdených áut. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR dosiahli vlaňajšie individuálne dovozy celkovo 60 574 kusov. Najpočetnejšiu skupinu tvorili vozidlá do desiatich rokov. Za celý rok 2022 ich na Slovensku pribudlo 15 584 a predstavovali tak viac ako štvrtinu všetkých dovozov. Na ďalších dvoch priečkach sú autá do päť a do pätnásť rokov.

V prvej skupine bolo v uplynulom roku dovezených 13 596 automobilov a v druhej 13 198. Obe tvoria niečo viac ako pätinu všetkých dovozov. Slováci si však zo zahraničia doviezli aj vozidlá staršie ako 15 rokov. Spolu ich bolo 9 587, čo predstavuje asi 16 % podiel. V medziročnom porovnaní je to viac o 2 percentuálne body. Výrazne menej sa na Slovensko dostávali mladšie autá, do pol roka ich bolo 841, do jedného roka 1 042 a do troch rokov 5 010.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie