• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Zmena klímy a jej riešenie je prioritou Únie miest Slovenska, apeluje aj na zapojenie obyvateľov

Zmena klímy a jej riešenie je prioritou Únie miest Slovenska, apeluje aj na zapojenie obyvateľov

Ak spravíte cestu pre autá, budete mať viac áut. Ak spravíte cyklistickú infraštruktúru – novú trasu, pribudnú cyklisti.

Zmena klímy a jej riešenie z pozície samospráv je jednou z dlhodobých priorít Únie miest Slovenska (ÚMS). Na online stretnutí sa ÚMS venovala svoju pozornosť tomu, ako vnímajú obyvatelia slovenských miest zmenu klímy, čo ovplyvňuje ich správanie sa a rozhodovanie, alebo čo ich motivuje k spolupráci.

Zapojenie obyvateľov do riešení

Únia zorganizovala pre zástupcov členských miest aj vzdelávací webinár Mestá pre klímu za 90 minút, ktorý bol zameraný na komunikáciu klimatických politík ľudskou rečou, s apelom na zapojenie obyvateľov do riešení vo svojom meste. Hosťami boli experti z oblasti environmentálnej sociológie, behaviorálnej vedy a strategickej komunikácie. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.


Tomáš Chabada z Institutu 2050 a Katedry environmentálních studií Masarykovej univerzity v Brne odprezentoval mapu slovenskej verejnej mienky v oblasti zmeny klímy.

„Výskum potvrdil, že obyvatelia očakávajú od primátorov a primátoriek viac angažovanosti v riešení klimatickej zmeny. V ochrane klímy podporujú množstvo konkrétnych opatrení vrátane toho, aby samotné mestá vytvorili plány pre znižovanie emisií“,“ vysvetlil Chabada.

Využitie behaviorálnej vedy

Matúš Sloboda z Ústavu verejnej politiky FSEV UK zase priniesol využitie behaviorálnej vedy v oblasti zmeny klímy. Ako uviedol, veda potvrdzuje, čo skúsení urbanisti hovoria jasne.


„Ak spravíte cestu pre autá, budete mať viac áut. Ak spravíte cyklistickú infraštruktúru – novú trasu, pribudnú cyklisti. Ak zakážete autám vstup na ulicu a vytvoríte otvorený priestor, ľudia sa tam začnú stretávať,“ povedal Sloboda.


Robert Žanóny z Friedrich-Ebert-Stiftung zastúpenie v SR hovoril o trikoch, tipoch a stratégiách v komunikácii. Vysvetlil, že klimatické opatrenia a politiky takou výraznou mierou vstupujú do každodenného života ľudí, ich návykov, že aktívna, strategická komunikácia musí byť súčasťou ich plánovania od počiatku.

Klimatický zákon či energetické komunity

„Ľudia by mali byť do iniciatív zapájaní, informovaní, byť ich súčasťou od začiatku, nie až pri finálnom prijímaní rozhodnutí,“ dodal Žanóny. Ako sa vyjadrila ÚMS, či už ide o klimatický zákon, energetické komunity, adaptačné a mitigačné opatrenia, nízkouhlíkové stratégie, či energeticko-klimatické plány, všetko sú to odborné témy, s ktorými sa v mestách stretávajú čoraz častejšie.

„Isté je, vzhľadom na závažnosť situácie, ktorú vidíme a cítime v našich mestách každým rokom intenzívnejšie, ako aj vzhľadom na klimatické ciele a záväzky Slovenska voči EÚ, je len otázkou času, kedy tieto témy prestanú byť dobrovoľné, ale stanú pre samosprávy záväzné,“ uviedla ÚMS s tým, že neoddeliteľnou súčasťou celého procesu je aj motivácia a akceptovanie potrebných opatrení verejnosťou, obyvateľmi v mestách, pretože práve v nich sme najviac zraniteľní.


ÚMS sa okrem vzdelávania a podpory zelených projektov aktívne zapája do pripomienkovacích procesov klimatickej legislatívy. Únia spolupracuje aj s expertnými partnermi pri energetických projektoch, ktoré podporujú využívanie obnoviteľné zdroje energie, vznik energetických komunít, komplexnú obnovu verejných budov, mobilitu, či cirkulárnu ekonomiku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 2. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 2 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Na dnešok si veľa neplánujte. Mohli by ste prepadnúť panike. Radšej spravte menej a poriadne. Aj keď nie je váš správny deň, k priateľom sa správajte milo.

Býk 21.4. - 21.5.

Pocit šťastia a pohody pramení z hĺbky vašej duše. Môže to byť spojené s lepším pracovným zaradením alebo zmenou náplne práce, ktorá vás uspokojuje.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri pozornom sledovaní situácie zisťujete, že sa nezaobídete bez toho, aby ste vykonali isté zmeny. Skôr, ako čosi podniknete, nechajte si urobiť rozpočet, aby ste nepreplácali.

Rak 22.6. - 22.7.

Opätovne sa vynorí otázka, prečo robíte to, čo robíte. Pravdepodobne nebudete môcť dať na to jasnú odpoveď. Nakoniec, máte dostatok sily na to, aby si svoje obhájili.Všetky Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie